Indijska firma je koristila toksični industrijski sastojak u sirupu

Indijska firma je koristila toksični industrijski sastojak u sirupu

Indijski proizvođač sirupa za kašalj za koji je Uzbekistan prošle godine rekao da je otrovao 19 dece, koristio je otrovan sastojak industrijskog kvaliteta, a ne legitimnu farmaceutsku verziju, izjavila su za Rojters dva izvora koja znaju o tome.

Kompanija Marion Biotech kupila je sastojak — propilen glikol (PG) — od trgovca Maia Chemtech India, kako je preneo Rojters. Ali Maja nije imala licencu za prodaju farmaceutskih materijala i „bavila se samo industrijskim kvalitetom“, prema izvoru u firmi koji poznaje istragu o Marion.

„Nismo znali da će ga Marion koristiti za pravljenje sirupa za kašalj“, rekla je osoba, koja je odbila da bude identifikovana dok se slučaj istražuje. „Nije nam rečeno gde se koristi naš materijal.

Dva izvora kažu da je sirup napravljen od industrijskog PG-a, toksičnog materijala koji se široko koristi u tečnim deterdžentima, antifrizu, bojama ili premazima, kao i za poboljšanje efikasnosti pesticida.

„Marion je kupila komercijalni propilen glikol“, rekao je drugi izvor, istražitelj, koji je odbio da bude imenovan dok je istraga u toku.

„Trebalo je da uzmu indijsku farmakopeju“, dodao je izvor, pozivajući se na nacionalne standarde za sastav farmaceutskih proizvoda.

Marion takođe nije testirala sastojak pre nego što ga je upotrebila u sirupima koje je prodavala Uzbekistanu, rekao je istražitelj.

Indijska pravila za lekove i kozmetiku kažu da su proizvođači odgovorni da obezbede bezbednost sastojaka koje koriste.

Maja se ne suočava sa optužbama, prema izvoru kompanije, ali istraga je u toku. Dipak Šarma, pomoćnik kontrolora droga za teritoriju glavnog grada Delhija, gde je Maja smeštena, odbio je da komentariše, rekavši da slučaj istražuju federalne vlasti za droge.

Marion, koja kaže da se bavi farmaceutskim, biljnim i kozmetičkim proizvodima, ranije je negirala bilo kakvu nepravdu. Ni kompanija, ni indijski regulator za lekove ili ministarstvo zdravlja nisu odgovorili na zahteve za komentar.

Prošlogodišnja analiza ministarstva zdravlja Uzbekistana pokazala je da sirupi protiv kašlja koje je napravio Marion, Ambronol i DOK-1 Mak, sadrže neprihvatljive količine toksina dietilen glikola (DEG) i etilen glikola (EG), koji se koriste u proizvodima koji nisu za ljudsku ishranu.

Uzbekistan je u januaru uhapsio četiri osobe u vezi sa 19 smrtnih slučajeva, uključujući dva rukovodioca u kompaniji koja je uvozila drogu Marion. Rojters nije mogao da utvrdi status slučaja.

Uzbekistansko ministarstvo zdravlja nije odgovorilo na pitanje o mogućim kaznama.

DEG i EG su beskrupulozni akteri koristili kao zamenu za propilen glikol jer su jeftiniji, tvrde stručnjaci za farmaceutsku proizvodnju.

Svetska zdravstvena organizacija rekla je Rojtersu ranije ovog meseca da je njena radna teorija da je 2021. godine, kada su cene propilen glikola porasle, jedan ili više dobavljača pomešali jeftinije toksične tečnosti sa legitimnom hemikalijom.

Upitan da prokomentariše sastojke koje koristi Marion, portparol SZO je rekao: „Važno je da proizvođači proizvoda koriste samo odgovarajuće kvalifikovane dobavljače.

Testovi u januaru u indijskoj vladinoj laboratoriji otkrili su da su 22 uzorka sirupa napravljenih od Marion „falsifikovana i lažna“, rekao je državni kontrolor droga u martu.

Vlasti u državi Utar Pradeš, u kojoj se nalazi Marion, u martu su poništile Marionovu dozvolu. Policija je uhapsila troje svojih radnika i raspisala naloge za hapšenje dvojice direktora. Trojica zaposlenih su od tada pušteni uz kauciju, rekao je policajac Utar Pradeša Vijai Kumar.

Jedan od njih, šef operacija Tuhin Bhattacharia, rekao je da je prestao da radi za Marion, što Rojters nije mogao da potvrdi. Rojters nije mogao da kontaktira drugu dvojicu, hemičare Mula Singa i Atula Ravata, niti njihove advokate.

Advokat dvojice direktora Marion rekao je u aprilu Državnom Višem sudu u Alahabadu da je pronađena droga „nije standardnog kvaliteta“, ali da nije falsifikovana, dodajući da direktori nisu počinili nikakav prekršaj u Indiji jer je droga bila namenjena isključivo za izvoz , prema sudskom nalogu u koji je uvideo Rojters.

Sud je zabranio policiji da uhapsi direktore Jaia Jaina i Sachin Jaina, osim ako nisu osuđeni. Njihov advokat Rohan Gupta nije odgovorio; Rojters nije mogao da dođe do direktora.

Indijski regulator za lekove naredio je proizvođačima lekova u zemlji da ne kupuju PG od Maje u martu, preneo je Rojters.

Pored smrti u Uzbekistanu, najmanje 70 dece umrlo je u Gambiji prošle godine nakon što su uzimali sirupe protiv kašlja koje je proizvodila druga kompanija u Indiji za koje je utvrđeno da su kontaminirani toksinima, a zaraženi sirupi protiv kašlja proizvedeni u Indoneziji povezani su sa smrću više od 200 dece tamo.

Smrt je izazvala međunarodnu istragu o lancu snabdevanja farmaceutskim proizvodima.

Međunarodni standardi dozvoljavaju samo tragove EG i DEG u propilen glikolu farmaceutskog kvaliteta. Ograničenja za industrijsku ili komercijalnu verziju nisu tako stroga, jer ih ne bi trebalo da unose ljudi.

Toksini su pronađeni u sirupima protiv kašlja koje je u Gambiju izvezla druga indijska kompanija, Mejden farmaceuticals. SZO je ove sirupe povezala sa smrću dece; Maiden je negirao bilo kakvu nepravdu.

Gambija je u junu rekla indijskom regulatoru za lekove da će od 1. jula učiniti obaveznim da se svi farmaceutski proizvodi iz Indije pregledaju i testiraju u Indiji, o trošku indijskog izvoznika, pre otpreme — što je prva poznata restrikcija nacionalnog izvoza nakon smrti povezanih sa sirupima proizvedenim u Indiji.

Indija je obavezala kompanije da testiraju svoje sirupe protiv kašlja pre izvoza od juna.