Gambija će od 1. jula učiniti obaveznim da svi farmaceutski proizvodi iz Indije budu pregledani i testirani pre otpreme, prema dokumentima gambijske vlade koje je pregledao Rojters, što je prva poznata ograničenja nacionalnog izvoza nakon smrti desetina dece povezane sa sirupima za kašalj proizvedenim u Indiji, piše Rojters.
Novo pravilo naglašava kako vlade ponovo procenjuju svoje oslanjanje na indijsku farmaceutsku industriju vrednu 42 milijarde dolara od kada je kontaminacija izašla na videlo prošle godine. Indijska industrija snabdeva skoro polovinu farmaceutskih proizvoda koji se koriste u Africi. U aprilu je indijska vlada saopštila da su njeni zvaničnici održali sastanke u Africi kako bi osigurali da njen izvoz droge neće stradati nakon što je najmanje 70 dece umrlo u Gambiji nakon što su prošle godine progutali sirup protiv kašlja.
Najnoviji potez Gambije je da se „pozabavi pitanjima vezanim za podstandardne i falsifikovane (falsifikovane) lekove koji ulaze u zemlju“, napisao je izvršni direktor njene Agencije za kontrolu lekova (MCA), Markieu Janneh Kaira, u pismu indijskom generalnom kontroloru lekova, Rajeevu Singhu. Raghuvanshi, od 15. juna. U pismu se navodi da je MCA imenovao Kuntrol Laboratories, nezavisnu kompaniju za inspekciju i testiranje farmaceutskih proizvoda sa sedištem u Mumbaju, da izda takozvani čisti izveštaj o inspekciji i analizi (CRIA) za sve pošiljke iz Indije.
„Kuntrol će izvršiti verifikaciju dokumenata, fizičku inspekciju pošiljke i uzorkovanje, za laboratorijsko ispitivanje za svaku pošiljku“, navodi se u pismu.“Ako se usaglašenost utvrdi na svim nivoima, Kuntrol će izdati obavezni CRIA dokument. Ako usaglašenost nije utvrđena sa Što se tiče kvaliteta proizvoda, pošiljka će biti stavljena u karantin ili zaplenjena od strane MCA i biće preduzete neophodne regulatorne mere.“
Jane Kaira je rekao Rojtersu da se pravilo „za sada odnosi samo na Indiju“. Indija je od 1. juna uvela obavezne testove za sve sirupe protiv kašlja pre nego što budu izvezeni.
Raghuvanshi nije odmah odgovorio na zahtev za komentar van redovnog radnog vremena.
Sa 2,5 miliona ljudi, Gambija je jedna od najmanjih i najsiromašnijih zemalja Afrike. Svetska banka finansira laboratoriju za testiranje u Gambiji, ali ona još nije završena. U pismu se navodi da će Kuntrol poslati uzorke na testiranje u „jednu od analitičkih laboratorija koje je odobrio MCA“. Nije navedeno da li će laboratorija biti smeštena u Indiji ili negde drugde. Najmanje 70 dece, većinom mlađe od 5 godina, umrlo je u Gambiji prošle godine zbog akutne povrede bubrega koju su lekari povezali sa falsifikovanim sirupima za kašalj iz Indije. Svetska zdravstvena organizacija saopštila je prošle godine da su sirupi protiv kašlja proizvedeni u Indiji sadržali smrtonosne toksine etilen glikol i dietilen glikol – koji se obično koriste u tečnosti za kočnice automobila i drugim proizvodima koji nisu pogodni za ljudsku ishranu. Beskrupulozni akteri mogu da koriste ove sastojke kao zamenu za propilen glikol, koji je ključna baza sirupastih lekova – jer mogu koštati manje od polovine cene – kažu stručnjaci za proizvodnju.