Federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) želi da američka regulatorna agencija za telekomunikacije obezbedi kašnjenje u nekim prenosima 5G C-opsega od manjih operatera, prenosi Rojters.
Vršilac dužnosti administratora FAA Billi Nolen rekao je da agencija želi da Federalna komisija za komunikacije (FCC) naloži dobrovoljna ublažavanja koje su AT&T i Verizon ranije ove godine dogovorili za 19 manjih telekomunikacija i drugih vlasnika spektra.
U prethodno neprijavljenom pismu od petka, Nolen je citirao industrijske podatke koji su utvrđeni „bezbjednost avijacije bi bila ugrožena ako američka vlada ne kodifikuje određena dodatna ograničenja rada u okruženju 5G C-Band-a“.
Pismo je poslato Nacionalnoj upravi za telekomunikacije i informacije (NTIA) i kopirana je predsednica FCC-a Džesika Rozenvorsel. NTIA, FAA i FCC nisu odmah komentarisali.
Zabrinutost da bi 5G usluga mogla da ometa visinomere aviona, koji daju podatke o visini aviona iznad zemlje i koji su ključni za sletanje po lošem vremenu, dovela je do poremećaja na nekim američkim aerodromima ranije ove godine.
Nolenovo pismo upozorava da bi, bez da FCC naloži ublažavanje, „FAA bila primorana da preduzme hitne korake kako bi osigurala bezbednost putnika, povećavajući verovatnoću prekida letova širom Sjedinjenih Država“.
U junu, Verizon i AT&T su se dobrovoljno složili da odlože korišćenje C-Band 5G do jula 2023. godine, jer avioprevoznici rade na rekonstrukciji aviona kako bi osigurali da se neće suočiti sa smetnjama.
Izvršni direktori Airlinesa su 17. januara upozorili na predstojeću „katastrofalnu“ krizu u vazduhoplovstvu koja je mogla da prizemlji skoro sav saobraćaj zbog primene 5G. Dogovor sklopljen neposredno pre januarskog roka nije sprečio desetine stranih prevoznika da otkažu međunarodne letove za Sjedinjene Države, a bacio je američki regulatorni sistem u ružno svetlo.
U Nolenovom pismu se navodi da „avio-industrija agresivno rekonstruiše sadašnje domaće i međunarodne flote SAD koje lete u Sjedinjenim Državama“ filterima za radio frekvencije. Ali dodaje se da „podaci ukazuju da bi čak i naknadno opremljeni avioni bili podložni smetnjama ako izveštaj i redosled ne budu modifikovani, što dovodi do nove zabrinutosti zbog nebezbednog ometanja“.
Ranije ove godine, FAA i proizvođači visinomera podelili su flotu američkih komercijalnih putničkih avio-kompanija u četiri grupe na osnovu njihove tolerancije na smetnje.
Ostaje nejasno da li četvoročlani FCC ima ovlašćenje da retroaktivno nameće uslove kompanijama koje su kupile spektar na aukciji ili bi imao glasove da unese bilo kakve promene.
FAA je smanjila zone oko aerodroma gde Verizon i AT&T ne mogu u potpunosti da koriste kule. Verizon je saopštio da će mu junski sporazum omogućiti da „postupno ukine dobrovoljna ograničenja za postavljanje naše 5G mreže oko aerodroma“.
U pismu FAA se navodi da su dobrovoljna ublažavanja od strane AT&T-a i Verizon-a „dovela do bezbednog postavljanja više od 50.000 bežičnih antena širom zemlje“. Napominje da „FAA nema ovlašćenja“ da zahteva od 19 drugih vlasnika spektra da usvoje iste mere predostrožnosti.
Nolenovo pismo traži kratkoročne razgovore na višim nivoima između NTIA, FAA i FCC.