Evropska unija se sprema da pristupi dobavljačima indeksa da njen dug bude uključen u njihove indekse državnih obveznica, rekao je zvaničnik EU za Rojters, potez koji će privući stabilnu potražnju mnogo većeg broja globalnih investitora.
Uključivanje indeksa „je nešto o čemu trenutno razgovaramo sa učesnicima na tržištu, dok takođe radimo našu internu analizu“, rekao je zvaničnik, gledajući kako EU ispunjava kriterijume dobavljača indeksa.
Obveznice EU su uključene u široke indekse obveznica, ali uključivanje u namenske indekse državnih obveznica koje sastavljaju kao što su Bloomberg, JPMorgan ili FTSE Russell bi promenilo igru, jer bi bilioni dolara fondova investitora koji prate indekse efektivno postali prinudni kupci.
Bloomberg i JPMorgan nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar. FTSE Russell je odbio da komentariše.
Zvaničnici EU za finansiranje rekli su da se investitori prema njoj ne odnose kao prema vladi iako prikuplja stotine milijardi evra zajedničkog duga uz podršku država članica.
„Naš cilj je da budemo uključeni u indekse (evropskih državnih obveznica). Pošto će ovo podržati kako se obveznice EU trguju na tržištu, to bi konačno podržalo politički cilj zajedničkog zajedničkog finansiranja na evropskom nivou“, rekao je zvaničnik.
EU je nadnacionalna institucija, a ne nacionalna vlada. Javni dokumenti koji navode kriterijume za uključivanje u indekse državnih obveznica ne navode izuzetke za uključivanje drugih entiteta, već se fokusiraju na veličinu, valute i kreditni rejting državnih obveznica.
EU je odlučila da prikupi do 800 milijardi evra zajedničkog duga do 2026. godine za finansiranje fonda za oporavak posle pandemije, pored ranije šeme pandemije, čime je postala jedan od najvećih svetskih izdavaoca obveznica za manje od tri godine.
Pošto se do sada fokusirala na uspostavljanje svoje infrastrukture za finansiranje, EU sada pojačava svoje napore da bude tretirana kao državni zajmoprimac.
Ima trostruki A rejting, ali ima kratkoročne troškove zaduživanja koji su viši od onih u Španiji i Portugalu sa nižim rejtingom.
To je zato što EU još uvek nije u potpunosti tretirana kao vlada kao Nemačka ili Francuska, a njene obveznice imaju manju likvidnost u poređenju sa vladama, rekli su trgovci, potkopavajući težnje da dug postane bezbedna imovina evrozone.
„Ako fondovi moraju da se drže (EU obveznice) zato što su deo njihovog merila i prate ta merila… osnovna ekonomija je da će biti više kupaca i prodavaca“, rekao je menadžer fonda Roial London Asset Management Gareth Hill , dodajući da bi to smanjilo troškove zaduživanja u EU.
EU je takođe počela da prodaje obveznice koje podržavaju njene različite šeme pod jednom oznakom i priprema okvir za banke da obezbede investitorima redovne kvote cena. Ugovor o reotkupu pokrenut do 2024. olakšaće investitorima da zauzmu pozicije.
Veliki investitori takođe pozivaju dobavljače indeksa da tretiraju EU kao vladu.
„Zalagali smo se za to u savetu za inkluziju indeksa iz Blumberga, jednog od najvećih dobavljača indeksa… iako mislimo da će to biti teško“, rekao je Kaspar Hense, viši portfolio menadžer u BlueBai Asset Management.
Hense je rekao da je ključna tačka iz perspektive dobavljača indeksa to što EU nema pristup prihodima od direktnih poreza.
Zvaničnik EU je napomenuo da blok ima elemente suvereniteta, kao što je budžet i barem indirektno oporezivanje putem doprinosa država članica.
Cosimo Marasciulo, šef odeljenja apsolutnog prinosa sa fiksnim prihodom u najvećem evropskom menadžeru imovine Amundi, rekao je da takođe poziva na uključivanje EU u indekse državnih obveznica.
„Imate obveznice koje imaju zajednički rizik između različitih zemalja, čak i ako ih izdaje entitet koji nema poresku moć, ali mislim da to nije relevantno. To je deo integracije koju imamo na evropskom nivou“, rekao je Marašulo.