Američki regulatori će provjeravati Alibabu

Američki regulatori će provjeravati Alibabu

HONG KONG . Američki regulatori izabrali su giganta za e-trgovinu Alibaba Group Holding Ltd i druge kineske kompanije koje se nalaze na američkoj berzi za revizijske inspekcije počevši od sledećeg meseca, rekla su tri izvora upoznata sa ovim pitanjem, prenosi Rojters.

Ovaj potez uslijedio je nakon značajnog dogovora o reviziji u petak između Pekinga i Vašingtona koji je dozvolio američkim regulatorima da provjere računovodstvene firme u kontinentalnoj Kini i Hong Kongu, potencijalno okončavajući dugotrajni spor koji je prijetio da više od 200 kineskih kompanija izbaci sa američkih berzi.

Alibaba je obaveštena da je među prvim grupama kineskih kompanija čije će revizije izvršiti inspekciju američkog revizorskog nadzornog odbora – Public Compani Accounting Oversight Board (PCAOB) – u Hong Kongu, rekli su izvori Rojtersu.

PvC, računovodstvena firma najveće kineske kompanije za e-trgovinu, takođe je obaveštena o inspekciji revizorskog rada, rekli su izvori, odbijajući da budu identifikovani zbog ograničenja poverljivosti.

Alibaba nije odgovorila na zahtev za komentar, dok je portparol PvC-a rekao da je politika kompanije da ne komentariše pitanja klijenata.

Portparol PCAOB-a rekao je da odbor nije komentarisao inspekcije. Kineska regulatorna komisija za hartije od vrednosti (CSRC) nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.

Akcije Alibabe koje kotiraju u SAD pale su za skoro 3% u utorak nakon izveštaja Rojtersa, pošto su porasle za oko 1% u trgovini pre tržišta. Njegove akcije u Hong Kongu pale su za više od 3% na trgovanju u sredu ujutru, dok su tehnološki giganti koji kotiraju u gradu (.HSTECH) pali za skoro 2%.

Američki regulatori više od jedne decenije zahtevaju pristup revizorskim dokumentima kineskih kompanija koje se nalaze na američkoj berzi, ali Peking nije bio voljan da dozvoli američkim regulatorima da pregledaju njegove računovodstvene firme, pozivajući se na zabrinutost za nacionalnu bezbednost.

Alibaba, koja je izašla na berzu u Njujorku 2014. godine na tada najvećem listingu u istoriji, najvrednija je kineska firma koja se nalazi na berzi u Sjedinjenim Državama sa tržišnom vrednošću od 248 milijardi dolara od utorka.

PCAOB je u petak saopštio da je nadzorni odbor obavestio odabrane kompanije, ne imenujući ih, a očekuje se da će njeni zvaničnici sleteti u Hong Kong, gde će se obaviti inspekcije, do sredine septembra.

Regulator, koji nadgleda revizije kompanija koje se nalaze na berzi u SAD, birao bi kompanije na osnovu faktora rizika, kao što su veličina i sektor, i da nijedna kompanija ne može očekivati poseban tretman, navodi PCAOB.

Rojters nije mogao odmah da utvrdi koliko i koje druge kineske kompanije su bile u prvoj grupi američkih inspekcija.

Osnovana 1999. godine, Alibaba smatra e-trgovinu svojim ključnim poslom i proširila se na brzorastuće sektore kao što su usluge u oblaku i internet stvari poslednjih godina. Takođe poseduje AutoNavi Holdings Ltd, veliku kinesku firmu za digitalno mapiranje i navigaciju.

U julu je dodat na listu kineskih kompanija američke Komisije za hartije od vrednosti (SEC) koje bi mogle biti uklonjene zbog nepoštovanja revizijskih zahteva.

Lista sada ima više od 160 kineskih kompanija, uključujući drugu grupu za e-trgovinu JD.com Inc (9618.HK) i proizvođača električnih vozila Nio Inc.

Trenutna američka pravila predviđaju da će kineske kompanije koje nisu u skladu sa zahtevima za radnu dokumentaciju revizije biti suspendovane iz trgovine u Sjedinjenim Državama početkom 2024. godine.

Nekoliko dana pre nego što je dodat na listu za posmatranje SEC-a za brisanje, Alibaba je saopštila da planira da svom prisustvu u Njujorku doda primarni listing u Hong Kongu, ciljajući investitore u kontinentalnoj Kini.

Već prisutan na berzi u Hong Kongu sa sekundarnom listingom od 2019. godine, tehnološki behemot je rekao da očekuje da će primarna lista biti završena do kraja 2022.