SAD: Kina i Rusija imaju moć da zaustave nuklearno testiranje Severne Koreje

SAD: Kina i Rusija imaju moć da zaustave nuklearno testiranje Severne Koreje

VAŠINGTON – Sjedinjene Države veruju da Kina i Rusija imaju poluge koje mogu da iskoriste da ubede Severnu Koreju da ne nastavi testiranje nuklearne bombe, rekao je u četvrtak visoki zvaničnik američke administracije, prenosi Rojters.

Zvaničnik, koji je razgovarao sa Rojtersom pod uslovom da ostane anoniman, rekao je da, iako su Sjedinjene Države od maja govorile da se Severna Koreja sprema da nastavi nuklearna testiranja prvi put od 2017. godine, nije jasno kada bi mogle da sprovedu takvo testiranje. .

„Imamo visok nivo poverenja da su izvršili pripreme“, rekao je on. „Verujemo da bi oni mogli ovo da urade… Ne mogu vam reći ‘mislimo da će to biti danas iz sledećih razloga’, jer jednostavno nemamo taj nivo znanja.

Vašington je želeo da vidi Rusiju i Kinu da urade sve što mogu da razuvere Pjongjang.

„Mislimo da oni (Severna Koreja) prave kalkulacije o stepenu prijemčivosti za druge u regionu, mislim, posebno za Rusiju i Kinu. I mislim da ruski i kineski stavovi imaju uticaja na njih.

Zvaničnik je to rekao nakon što su Sjedinjene Države zatražile od Saveta bezbednosti UN da se javno sastane kako bi razgovarali o Severnoj Koreji u petak nakon niza lansiranja raketa, uključujući ono što je Pentagon rekao da je interkontinentalna balistička raketa (ICBM).

Savet bezbednosti je već dugo zabranio Severnoj Koreji da sprovodi nuklearne testove i lansiranje balističkih projektila, koji je tokom godina pojačao sankcije Pjongjangu kako bi pokušao da prekine finansiranje tih programa.

Međutim, poslednjih godina 15-člano telo bilo je podeljeno oko toga kako da se nosi sa Severnom Korejom. Dok su i Rusija i Kina podržale pooštrene sankcije nakon poslednje nuklearne probe Severne Koreje, u maju su stavile veto na pokušaj SAD da uvede nove sankcije UN zbog novih lansiranja balističkih projektila Severne Koreje.

Američki zvaničnik je rekao da je Pjongjang možda odložio nastavak nuklearnih testiranja zbog Kine, uključujući nedavno završeni kongres Komunističke partije, i zbog izbijanja COVID-19 u Severnoj Koreji u maju i junu.

On je rekao da misli da je potonja kriza učinila da se Severna Koreja „više fokusira na načine na koje bi mogli da dobiju podršku posebno Kine“.

„Kina i Rusija su već dugo u evidenciji da se protive nuklearnom programu DNRK“, rekao je zvaničnik pozivajući se na Severnu Koreju inicijalima njenog zvaničnog imena. „Dakle… naše je uverenje, a svakako je i naša očekivanja, da će oni iskoristiti uticaj koji imaju da pokušaju da nateraju DNRK da ne izvrši nuklearnu probu.

Ponavljajući pozive Pjongjangu da nastavi dijalog sa Sjedinjenim Državama, zvaničnik je rekao da je Vašington spreman da se direktno angažuje sa Severnom Korejom i da razgovara o humanitarnoj pomoći.

Upitan koliko veruje da je severnokorejska vlada Kim Džong Una stabilna, zvaničnik je rekao: „Ne vidimo nikakve dokaze da postoje određeni izazovi koji bi narušili položaj Kim Džong Una. S druge strane, nisam siguran da mi nužno bi.“

Upitan šta je motivisalo nedavni niz raketnih testiranja Severne Koreje, koje je Pjongjang nazvao odgovorom na „agresivne“ američko-južnokorejske vojne vežbe, zvaničnik je rekao: „Ne znamo jer oni ne razgovaraju direktno sa nama“.

Zvaničnik je odbacio sve veće pozive nekih stručnjaka Severne Koreje da Vašington prizna Severnu Koreju kao nuklearnu silu koja se nikada neće razoružati.

„Postoji izuzetno snažan globalni konsenzus koji je predstavljen u čitavom nizu rezolucija Saveta bezbednosti UN koje su očigledno donete uz podršku svih članica P5, da DNRK ne treba, i ne sme, da bude nuklearna nacija.

„Nijedna zemlja ne poziva na ovo… mislim da bi posledice promene politike bile duboko negativne.