Klizište u Papui Novoj Gvineji: Spasilački napori otežani plemenskim sukobima

Klizište u Papui Novoj Gvineji: Spasilački napori otežani plemenskim sukobima

Hitne službe u Papui Novoj Gvineji premeštaju preživele sa područja pogođenog velikim klizištem u provinciji Enga. Klizište, koje je u petak pre zore zatrpalo deo sela Jambali, uništilo je domove i zatrpalo veliki broj ljudi.

Spasilačke ekipe su izgubile nadu u pronalazak preživelih ispod slojeva zemlje i ruševina dubokih 6 do 8 metara. Dosad je ručno izvučeno samo pet tela, dok teška oprema još nije stigla na lokaciju. Procene broja poginulih variraju, a lokalne vlasti su prvobitno procenile broj žrtava na oko 100, ali strahuje se da je broj mnogo veći.

Lokalne vlasti su uspostavile centre za evakuaciju i premeštaju preživele na sigurnija mesta. Međutim, nestabilno zemljište i plemenski sukobi dodatno otežavaju spasilačke napore. Klizište je blokiralo glavni autoput kroz provinciju, a konvoji sa osnovnim potrepštinama suočavaju se sa rizicima zbog sukoba između suparničkih klanova.

Vladini zvaničnici, uključujući ministra odbrane Bili Džospea i direktora Nacionalnog centra za katastrofe Laso Manu, posetili su pogođeno područje kako bi procenili situaciju i potrebe. Očekuje se da će vlada do utorka odlučiti da li će zvanično zatražiti međunarodnu pomoć.

Humanitarne organizacije, poput CARE International, izražavaju zabrinutost zbog preciznosti zvaničnih podataka o broju stanovnika, ukazujući da su mnogi ljudi izbegli u to područje zbog plemenskog nasilja, što može značajno povećati broj žrtava.

Sjedinjene Države i Australija su među zemljama koje su izrazile spremnost da pruže dodatnu pomoć. Papua Nova Gvineja, raznolika nacija sa 800 jezika i 10 miliona stanovnika, suočava se sa ogromnim izazovima u saniranju posledica ove katastrofe.