Prema predlogu, početnih 20 milijardi evra osiguralo bi se doprinosima iz članica i budžeta Unije u formi grantova, zajmova i garancija.
Garancije bi imale multiplikativni efekt, pri čemu bi pokrile infrastrukturne projekte ukupne vrednosti oko 100 milijardi evra, što je otprilike polovina neposrednih potreba Ukrajine, navodi se u dokumentu.
EIB predlaže fond koji bi funkcionisao na sličan način koji se koristio za vreme pandemije za kreditne garancije malih i srednjih preduzeća, a koji je predviđao 25 milijardi evra garancija koje bi omogućile mobilizacije čak 200 milijardi evra.
Sredstva bi mogla pomoći ponovnoj izgradnji mostova ili obnovi mreže vodosnabdevanja ili kanalizacije, posebno u gradovima čija se populacija povećala usled migracije iz drugih delova Ukrajine zbog ruske invazije na tu zemlju.
Da bi predlog EIB-a bio prihvaćen, saglasnost prvo mora dati Evropska komisija, a zatim plan mora odobriti većina članica Unije, koje će naknadno odlučivati hoće li i u kom iznosu doprineti fondu.