Egipatski lider rekao je u nedelju da njegova zemlja stoji rame uz rame sa Somalijom u njenom sporu sa Etiopijom koja nema izlaz na more, koja je postigla dogovor sa Somalilendom da dobije pristup moru i uspostavi bazu pomorskih snaga.
Predsednik Abdel Fatah el Sisi osudio je sporazum Etiopije sa otcepljenim regionom. On je pozvao Etiopiju da traži koristi od morskih luka u Somaliji i Džibutiju „preko prelaznih sredstava“, a ne kroz pokušaje „kontrolisanja teritorije druge (države)“.
„Nećemo dozvoliti nikome da preti Somaliji ili da krši njenu teritoriju“, rekao je el-Sisi na zajedničkoj konferenciji za novinare u Kairu sa somalijskim predsednikom Hasanom Šeikom Mahmudom. „Niko ne bi trebalo da pokušava da preti egipatskoj braći, posebno ako su naša braća zamolila da budemo uz njih.
Somalilend, region strateški lociran pored Adenskog zaliva, odvojio se od Somalije 1991. godine kada je zemlja upala u sukob predvođen ratnim vođama. Region je zadržao sopstvenu vladu uprkos nedostatku međunarodnog priznanja.
Lider Somalilenda Muse Bihi Abdi potpisao je ranije ovog meseca memorandum o razumevanju sa etiopskim premijerom Abijem Ahmedom kako bi Etiopiji dozvolio da zakupi 20 kilometara (12,4 milje) deo obale za uspostavljanje baze pomorskih snaga.
Šeik Mohamud, somalijski predsednik, odbacio je sporazum kao kršenje međunarodnog prava, rekavši: „Nećemo stajati skrštenih ruku i gledati kako se kompromituje naš suverenitet.
On je doputovao u Egipat ovog vikenda da prikupi podršku svojoj vladi. On se sastao sa šefom Arapske lige Ahmedom Abul Geitom i velikim imamom džamije Al-Azhar, šeikom Ahmedom al-Tajebom.
Egipat je u sukobu sa Etiopijom oko kontroverzne brane hidroelektrane koju je Etiopija izgradila na glavnoj pritoci reke Nil. Dve zemlje — zajedno sa Sudanom — više od decenije pokušavaju da postignu dogovor o punjenju i radu Velike etiopske renesansne brane vredne 4 milijarde dolara.
Poslednja runda pregovora prošlog meseca završena je bez dogovora, a Kairo i Adis Abeba su razmenili krivicu za neuspeh.
Pregovarači su rekli da ostaju ključna pitanja o tome koliko će vode Etiopija ispustiti nizvodno ako dođe do višegodišnje suše i kako će te zemlje riješiti sve buduće sporove. Etiopija odbacuje obavezujuću arbitražu u završnoj fazi.
Brana se nalazi na Plavom Nilu blizu granice sa Sudanom i Egipat se plaši da će imati razarajući efekat na vodosnabdevanje i navodnjavanje nizvodno ukoliko Etiopija ne uzme u obzir svoje potrebe.
Brana je počela da proizvodi struju prošle godine, a Etiopija je saopštila da je završila završnu fazu punjenja rezervoara brane u septembru.