Konzervativni poslanici u britanskom parlamentu nisu mogli tajnim glasanjem da izglasaju nepoverenje premijeru Borisu Džonsonu, prenosi „Evropska istina“.
Rezultat je objavio predsednik Komiteta 1922. godine, ser Grejem Brejdi, koji je bio ovlašćen da inicira glasanje o nepoverenju Džonsonu. Prema njegovim rečima, 211 poslanika (59 odsto) glasalo je protiv Džonsonove ostavke, a 148 (41 odsto) je, naprotiv, podržalo ostavku.
To znači da konzervativci sledeće godine neće moći da iniciraju izglasavanje nepoverenja premijeru.
Sam Džonson nije prisustvovao objavljivanju rezultata i nakon glasanja se vratio u Dauning strit (i on je poslanik).
Pre glasanja, Džonson se obratio kolegama iz stranke. Obećao je konzervativcima „da će ih ponovo dovesti do pobede“ i upozorio na „besmislene bratoubilačke rasprave“ o budućnosti Konzervativne stranke.
Premijer je pozvao i članove iste stranke da se „odureknu poklona protivnicima” i da „ne plešu uz melodije medija”.
Glasanje o nepoverenju Džonsonu održano je u sali 14 parlamentarnih odbora i trajalo je od 18:00 do 20:00 po lokalnom vremenu (od 20:00 do 22:00 po Kijevu).
Da bi zadržao funkciju, Džonson je morao da dobije podršku najmanje 180 od 359 konzervativaca.BBC procenjuje da ga je pre početka glasanja samo 151 poslanik javno podržao, a 43 javno podržala njegovu ostavku.
Glasanje je obavljeno uz brojne zaštitne mere za očuvanje tajnosti. Između ostalog, parlamentarci su u prostoriju za glasanje ulazili na jedna vrata, a izlazili na druga.
Pre glasanja su predali i mobilne telefone kako se ne bi ponavljale situacije poput glasanja za ostavku Tereze Mej – kada je neko svoj glas zabeležio na fotografiji, za uspomenu ili za dokaz. Glasovi su prebrojani u istoj prostoriji.
Treba napomenuti da je prilikom izglasavanja nepoverenja u maju u decembru 2018. samo 117 poslanika glasalo za ostavku tadašnjeg premijera.
Podsetimo, Džonsonovi problemi su nastali zbog skandala Partigejt – članovi vlade i zaposleni optuženi su za organizovanje alkoholnih žurki tokom pandemije COVID-19, kada su takva okupljanja bila zabranjena širom zemlje.
Nedavna istraga je otkrila da je Džonson lično prisustvovao zabavama, što je ranije negirao. To je dovelo do pada rejtinga šefa vlade. Sam Džonson je priznao svoju grešku, ali je odbio da podnese ostavku.