Džimi Karter je izneo zabrinutost zbog klimatskih promena 35 godina pre Pariskog sporazuma

Džimi Karter je izneo zabrinutost zbog klimatskih promena 35 godina pre Pariskog sporazuma

Kada je Džimi Karter odlučio da se kandiduje za predsednika 1976. godine, njegov izbor boja kampanje odstupao je od tradicionalne crvene, bele i plave. Umesto njih, odabrao je zelenu – simbol njegove ljubavi prema prirodi i posvećenosti zaštiti životne sredine.

Zelena boja dominirala je na njegovim promotivnim materijalima, od dugmadi i nalepnica do ukrasa na izbornoj žurci u njegovom rodnom gradu Plainsu. Karterova nećaka, Lean Smit, prisetila se kako su svi na proslavi pobede nosili zelene majice, što je postalo simbol njegove kampanje i predsedništva.

Skoro pola veka kasnije, Džimi Karter, koji je preminuo 29. decembra u 100. godini, ostaje upamćen kao predsednik daleko ispred svog vremena. Njegov ekološki program uključivao je pionirske korake u energetskoj efikasnosti, obnovljivim izvorima energije i očuvanju prirodnih resursa. Osnovao je Ministarstvo energetike, postavio prve standarde za štednju energije u domaćinstvima i industriji i proširio federalnu zaštitu na više od 150 miliona hektara, uključujući delove Aljaske i šuma sekvoja u Kaliforniji.

Karterovi ekološki prioriteti naišli su na otpor, ali i na divljenje. Uvođenjem solarnih panela na krov Bele kuće, simbolički je pozvao naciju da razmotri alternativne izvore energije. Njegovi pokušaji, međutim, često su nailazili na prepreke, uključujući političku opoziciju i gubitak na izborima 1980. godine.

Zagovornici životne sredine danas prepoznaju Karterov značaj. Al Gor ga je nazvao „doživotnim uzorom ekološkog pokreta“, dok stručnjaci ističu njegovu hrabrost u adresiranju problema emisija ugljen-dioksida mnogo pre nego što su klimatske promene postale globalni prioritet.

„Karter je bio četiri decenije ispred svog vremena“, izjavio je Maniš Bapna, direktor Saveta za odbranu prirodnih resursa, dodajući da je njegovo liderstvo u energetici i zaštiti životne sredine ostavilo trajno nasleđe.

Karterovo predsedništvo ne samo da je oblikovalo javnu politiku u njegovom vremenu već je inspirisalo generacije koje su došle nakon njega da ozbiljno shvate pitanje klimatskih promena i očuvanja prirodnih resursa.