Dženet Jelen će posetiti Indiju na finansijskim sastancima G-20

Dženet Jelen će posetiti Indiju na finansijskim sastancima G-20

Sekretarka finansija Dženet Jelen otputovaće sledeće nedelje u Indiju da prisustvuje sastancima Grupe od 20 ministara finansija u Bengaluru i baviće se globalnim ekonomskim uticajima ruske invazije na Ukrajinu pošto se njena poseta poklapa sa jednogodišnjicom invazije. .

Jelenin raspored događaja počeće 23. februara, gde ona planira da održi govor o stanju u privredi dok SAD i njeni saveznici pomažu Ukrajini u odbrani od invazije, prema Ministarstvu finansija. Ona će takođe govoriti o jačanju javne digitalne infrastrukture i reformi multilateralnih razvojnih banaka, uključujući Međunarodni monetarni fond i Svetsku banku, kako bi njihove investicione zahteve bile više usmerene na klimu.

Ovo će biti prvi sastanak ministara finansija otkako je Indija u decembru zvanično postala predsedavajući Grupe 20 vodećih ekonomija. Indijska vlada postavila je klimatska pitanja na vrh prioriteta grupe.

Visoki zvaničnik Ministarstva finansija koji je govorio pod uslovom anonimnosti da bi pregledao planove sekretara za putovanja rekao je da Iellen takođe namerava da zatraži od zemalja članica da smanje emisije i da će prikupiti sredstva za projekte finansiranja klime za ulaganje u infrastrukturu zemalja u razvoju, poljoprivredu i obnovljive izvore energije .

Zvaničnik je takođe rekao da će se deo posete fokusirati na pitanja državnog duga – odnosno dug Zambije Kini, njenom najvećem kreditoru, od 6 milijardi dolara.

Jelen je u januaru posetila Lusaku, glavni grad Zambije u kome vidljivo dominiraju kinesko finansiranje, delom kako bi razgovarala o ogromnom dugu zemlje prema Kini. Zambija je postala mesto prve suverene države u Africi u eri pandemije koronavirusa koja je propustila da plati obveznice od 42,5 miliona dolara u novembru 2020. Pregovori o tome kako da se izbore sa teretom duga su u toku.

G-20, koju čine najveće svetske ekonomije, ima stalno predsedništvo sa drugom državom članicom zaduženom za dnevni red i prioritete grupe svake godine.

Na klimatskoj konferenciji Ujedinjenih nacija u novembru prošle godine, Indija — trenutno treći najveći svetski emiter gasova staklene bašte — predložila je postupno ukidanje svih fosilnih goriva i više puta naglašavala potrebu da se rekonstruiše globalno finansiranje klime.