Egipat je u četvrtak oslobodio dvojicu branilaca ljudskih prava, uključujući i jednog koji ima veze sa Italijom, rekli su njihovi advokati, zaključivši dva slučaja koja su izazvala značajne međunarodne kritike i pažnju, piše AP.
Oslobođenje Patrika Džordža Zakija, aktiviste i studenta postdiplomskih studija u Italiji, i Mohameda el Bejkera, advokata za ljudska prava, usledilo je dan nakon što ih je egipatski predsednik Abdel Fatah el Sisi pomilovao zajedno sa još četiri osobe. Potvrda o pomilovanju objavljena je u egipatskom Službenom listu.
Oslobađanje Zakija, čiji je slučaj zagovarala italijanska vlada, najavio je Hosam Bahgat, osnivač Egipatske inicijative za lična prava, koji je u četvrtak popodne na Fejsbuku postavio sliku bradatog postdiplomca.
Zakijeva sestra je takođe potvrdila njegovo oslobađanje, objavivši na Fejsbuku fotografiju njenog brata kako razgovara sa novinarima nakon puštanja na slobodu. „Patrik je na asfaltu“, napisala je Marise Zaki na Fejsbuku, koristeći frazu koju aktivisti često koriste kada pritvorenici slobodno hodaju.
Egipatska vlada je godinama nemilosrdno ućutkavala disidente i gušila nezavisne organizacije hapšenjima, pritvorima, zatvorskim kaznama i drugim ograničenjima. Ali pomilovao je desetine pritvorenika u poslednjih nekoliko meseci nakon što je njena evidencija o ljudskim pravima dospela pod međunarodnu kontrolu kada je bila domaćin samita UN o klimatskim promenama u novembru.
„Veoma smo srećni. Konačno, ovoj nesreći je došao kraj“, rekla je Zakijeva sestra za Asošiejted pres telefonom dok je putovala od Mansoure do Kaira.
Zaki, egipatski hrišćanin, uhapšen je u februaru 2020. ubrzo nakon što je sleteo u Kairo da bi se vratio kući iz Italije, gde je studirao na Univerzitetu u Bolonji. Hapšenje je bilo zbog članka koji je napisao 2019. godine. Pušten je u decembru 2021. nakon što je proveo 22 meseca u pritvoru, ali je morao da ostane u Egiptu i nije mu bilo dozvoljeno da putuje u inostranstvo do suđenja.
Zaki je u utorak dobio trogodišnju zatvorsku kaznu zbog članka iz 2019.
Zaki je rekao da se nada da će stići u Italiju „u naredna dva dana“, navela je italijanska novinska agencija ANSA u pisanom članku. U video snimku ANSA – emitovanom na italijanskom SkiTG24 – Zaki je viđen kako grli svoju sestru i druge članove porodice u gradu Mansura u delti Nila.
U snimljenom govoru u sredu uveče, italijanski premijer Đorđa Meloni rekao je da će se Zaki vratiti u Italiju u četvrtak i zahvalio na naporima italijanskih i egipatskih diplomata. Italijanska vlada je više puta tražila da se Zaki pusti na slobodu od njegovog hapšenja.
Međutim, ostalo je nejasno da li će Zaki moći da putuje. Egipatske vlasti često zadržavaju zabranu putovanja bivšim pritvorenicima nakon njihovog puštanja na slobodu.
U četvrtak kasno, Meloni i el-Sisi rekli su da su razgovarali telefonom, ali nisu dali novosti o tome kada i da li će Zaki stići u Italiju. Meloni je rekla da se zahvalila egipatskom predsedniku na pomilovanju Zakiju.
U paralelnom saopštenju koje je izdala el-Sisijeva kancelarija ne pominje se nedavno oslobođeni aktivista. Rečeno je da je telefonski razgovor sa Melonijem bio fokusiran na bilateralne odnose između Egipta i Italije.
Mladi aktivista je nakon puštanja na slobodu posetio italijansku ambasadu u Kairu i razgovarao sa italijanskim ambasadorom, rekao je italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani novinarima u Briselu.
Zakijev slučaj je odjeknuo širom Italije, a njegova presuda je mnoge podsetila na tragičnu sudbinu italijanskog studenta Đulija Regenija, koji je kidnapovan i ubijen u Kairu 2016.
Nakon što je ranije ovog meseca stekao magisterij iz rodnih i ženskih studija, Zaki planira da krene na doktorat, rekao je njegov otac Džordž Zaki. Takođe planira da se oženi kasnije ove godine, dodao je njegov otac.
Bahgat, iz Egipatske inicijative za lična prava, napisao je na Tviteru da je el-Bejker takođe oslobođen. Vest je potvrdio njegov advokat Ahmed Ragheb.
El-Baker je uhapšen u septembru 2019. dok je prisustvovao tužilačkom ispitivanju drugog istaknutog aktiviste, Alaa Abdel-Fattaha. Optužen je za širenje lažnih vesti, zloupotrebu društvenih medija i pridruživanje terorističkoj grupi i osuđen je na četiri godine zatvora krajem 2021. Abdel Fatah, jedan od najistaknutijih aktivista u zemlji, osuđen je na pet godina zatvora po istoj optužbi.
Kada se vratio u svoj dom u Kairu, el-Bakerova porodica je proslavila njegov rođendan.
„Bakerov 43 rođendan je kod kuće. Hvala Bogu”, napisala je njegova supruga Niama Hišam u objavi na Fejsbuku. Priložila je fotografiju para sa rođendanskom tortom.
Luise Amtsberg, nemačka komesarka za ljudska prava i humanitarnu pomoć, pozdravila je oslobađanje Zakija i el-Bakera kao „korak u pravom smeru“. Pišući na Tviteru, Amtsberg je pozvao egipatsku vladu da „odlučno nastavi ovim putem“ oslobađanja pritvorenih branitelja prava.
Evropska unija je takođe pohvalila ova saopštenja, opisujući ih kao „pozitivan razvoj odnosa između EU i Egipta“.
Advokati koji zastupaju još četvoricu manje poznatih pritvorenika rekli su da su i oni pušteni.
Grupe za ljudska prava procenjuju da hiljade političkih zatvorenika ostaju u pritvoru u Egiptu, mnogi bez suđenja.