Premijeri Mađarske i Slovačke protivili su se paketu pomoći Ukrajini od 50 milijardi evra (52,8 milijardi dolara) tokom samita Evropske unije u četvrtak, javio je Politiko, pozivajući se na neimenovanog diplomatu.
Mađarski premijer Viktor Orban navodno je tvrdio da podrška bloka Kijevu ne funkcioniše, dok je slovački premijer Robert Fico ukazao na zabrinutost zbog korupcije u Ukrajini.
Orban je u petak za radio Košut rekao da je strategija EU za Kijev „propala“ jer Ukrajinci neće pobediti na prvim linijama fronta, a ruski predsednik Vladimir Putin neće otići.
Fico, koji je u sredu postao premijer Slovačke po četvrti put, vodio je kampanju za obećanje da će prekinuti vojnu podršku Ukrajini i kritikovao je sankcije Rusiji.
Komentarišući samit EU, Fico je na Fejsbuku napisao da će „Slovačka od danas imati svoje mišljenje u Briselu“. Takođe je napomenuo da je obavestio predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen da „nova slovačka vlada neće vojno podržati Ukrajinu“ i da će se fokusirati samo na humanitarnu pomoć.
Nakon Ficovog imenovanja za premijera, Orban je stekao očiglednog saveznika u svom stavu protiv Brisela oko sukoba u Ukrajini. Mađarski premijer se prošle nedelje sastao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Taj potez je podstakao „hitan sastanak“ izaslanika NATO-a u Budimpešti povodom „produbljenja odnosa“ između države EU i Moskve.
Obraćajući se novinarima nakon dolaska na samit lidera EU u četvrtak u Briselu, Orban je insistirao na tome da je ponosan što ima dobre odnose sa Moskvom, dodajući da iako većina članica bloka sprovodi „ratnu strategiju“, Mađarska ima „mirovnu strategiju“. ”
Obezbeđivanje zapadne podrške takođe je postalo izazovnije za Kijev, čija kontraofanziva kasni „šest do devet meseci od planiranog“, kaže Mihail Podoljak, viši savetnik ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog.
Od 7. oktobra, kada je sukob Hamas-Izrael nasilno eskalirao, Ukrajina se suočava sa potencijalnom konkurencijom za pomoć i pažnju sa Zapada. Dok se administracija predsednika Džoa Bajdena bori da dobije odobrenje američkih zakonodavaca za dodatnu vojnu i ekonomsku pomoć Ukrajini, ove nedelje je grupa republikanskih senatora predstavila nacrt zakona kojim bi se pomoć Izraelu odvojila od novca za Kijev. Senator Rodžer Maršal, koji sponzoriše zakon, tvrdi da pomoć Izraelu ne treba da se koristi kao poluga za slanje desetina milijardi dolara Ukrajini.