Dok će Evropska komisija verovatno sledeće nedelje preporučiti da se Ukrajini dodeli status kandidata, Danska i Holandija bi mogle da blokiraju ovaj korak ka članstvu u EU, izvestio je Blumberg u četvrtak. Danski zvaničnici su, kako se izveštava, zabrinuti zbog dosadašnjeg iskustva Ukrajine u korupciji i vladavini zakona.
Ukrajina je u februaru podnela zahtev za pridruživanje EU, a predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je u aprilu da bi odluka o formalnom davanju statusa kandidata Kijevu mogla biti doneta u roku od „nekoliko nedelja“. Iako se očekuje da će komisija sledeće nedelje izneti svoje mišljenje o kandidaturi Ukrajine, a očekuje se da će lideri EU o tome razgovarati u Briselu, nedelju dana kasnije proces možda neće biti tako pojednostavljen kao što je Fon der Lajen obećala.
Brojni anonimni zvaničnici rekli su za Blumberg da, iako je većina država članica EU voljna da podrži status kandidata za Ukrajinu, neke su – uključujući Holandiju – u opoziciji.
Prema diplomatskoj noti koju je ta novinska organizacija videla, Danska je rekla da će Ukrajina morati da „fundamentalno unapredi svoj zakonodavni i institucionalni okvir“ u oblastima demokratije, vladavine prava, ljudskih prava, zaštite manjina i politike borbe protiv korupcije. pre nego što se može smatrati kandidatom.
Kijev je „generalno u veoma ranoj fazi“ u pogledu svoje spremnosti da se pridruži bloku, nastavlja se u noti.
Ukrajina je rangirana kao najkorumpiranija zemlja u Evropi i jedna od najkorumpiranijih u svetu. Njena vlada je kritikovana zbog toga što je političku opoziciju stavila van zakona od početka aktuelnog sukoba sa Rusijom i zbog diskriminacije onih koji govore ruski.
Dok su brojne zemlje EU upozorile da bi punopravno članstvo Ukrajine u EU moglo potrajati mnogo godina, čak bi i prvi korak ka statusu kandidata mogao biti „veoma daleko“, izjavio je holandski premijer Mark Rutte u obraćanju poslanicima u Hagu prošlog meseca . Rutte je takođe upozorio da bi davanje Ukrajini „brzi put“ ka članstvu – što su podržale neke istočnoevropske države i Irska – bilo nepravedno prema aspirantima poput Turske i Crne Gore koje su decenijama ostale kandidati.
Turska je, na primer, podnela zahtev za članstvo u EU 1987. i dobila je status kandidata 1999. godine. Razgovori o članstvu su od tada zaustavljeni.