Durov pušten uz kauciju od 5 miliona evra

Durov pušten uz kauciju od 5 miliona evra

Francuski sud je zvanično optužio osnivača Telegrama Pavela Durova, optužujući ga za saučesništvo u nizu krivičnih dela i zabranjujući mu da napusti Francusku dok se slučaj protiv njega ne završi.

Durov se u sredu pojavio pred sudom za prekršaje u Parizu, četiri dana nakon što je uhapšen po dolasku u prestonicu Francuske iz Azerbejdžana. U saopštenju objavljenom u sredu uveče, sud je naveo da je Durov zvanično optužen za desetak krivičnih dela, uključujući saučesništvo u „administriranju onlajn platforme“ koju je koristila kriminalna grupa za sprovođenje nezakonite transakcije, optužba za koju je sud primetio da nosi maksimalna kazna deset godina zatvora.

Ostale optužbe, koje su tužioci objavili u ponedeljak, uključuju omogućavanje prevare, pranje novca i distribuciju narkotika i dečje pornografije, kao i odbijanje da se podaci o korisnicima predaju istragama za sprovođenje zakona.

Ruski preduzetnik, koji takođe ima državljanstvo Francuske, UAE i Sent Kitsa i Nevisa, pušten je pod garanciju od 5 miliona evra.

Naređeno mu je da ostane u Francuskoj dok se istraga protiv njega ne završi i da se javlja u policijsku stanicu dva puta nedeljno.

Krivičnim istragama u Francuskoj upravljaju specijalni magistrati – sudije koje imaju široka istražna ovlašćenja. Optužbe poput onih koje su podignute protiv Durova obično se objavljuju pre nego što istražitelji završe sa prikupljanjem dokaza i mogu se odbaciti u bilo kom trenutku ako se ne mogu potkrepiti.

Istraga protiv Durova počela je u februaru, navodi se u saopštenju suda. Ovaj detalj je u suprotnosti sa saopćenjem koje su tužioci objavili u ponedeljak, a koji opisuje da je istraga počela prošlog meseca. Predvodi ga OFMIN, francuska agencija zadužena za istragu zločina nad maloletnicima.

Telegram, koji ima skoro milijardu korisnika mesečno, uglavnom odbija da preda korisničke podatke ili evidenciju ćaskanja organima za sprovođenje zakona. Međutim, kompanija je u nedelju saopštila da je u skladu sa lokalnim zakonima i nazvala je „apsurdnom tvrdnju da su platforma ili njen vlasnik odgovorni za zloupotrebu te platforme“.

Aktivisti protiv cenzure opisali su hapšenje Durova kao deo šire kampanje protiv slobode govora koju vode zapadne vlade, pri čemu je uzbunjivač NSA Edvard Snouden optužio Francusku da je preduzetnika uzela za „taoca“ kako bi pristupila privatnim komunikacijama na Telegramu. U objavi na društvenim mrežama u ponedeljak, francuski predsednik Emanuel Makron je insistirao da hapšenje Durova „ni na koji način nije politička odluka“ i da je Francuska „više od svega vezana za slobodu izražavanja i komunikacije“.

Nejasno je da li je Durov bio pod pritiskom da preda korisničke podatke od hapšenja u subotu. Sergej Nariškin, šef ruske spoljne obaveštajne službe (SVR), rekao je u utorak da će milijarder verovatno biti primoran da odustane od ovih podataka. „Zaista se nadam da on to neće dozvoliti“, rekao je Nariškin ruskoj novinskoj agenciji TASS.