Muhamed Bazum je smenjen sa mesta predsednika Nigera i zatvorene su granice republike, saopštila je grupa vojnika u direktnom uključenju na nacionalnoj televiziji. Bazen je pak na društvenim mrežama naveo da će „demokratija biti spasena“.
Predstavnik vojske, pukovnik Amadou Abdramane, izjavio je na nacionalnoj televiziji da su snage odbrane i bezbednosti odlučile da „stave tačku na dosadašnji režim zbog pogoršanja bezbednosne situacije u zemlji i lošeg upravljanja“, prenosi Rojters.
Abdramane je rekao da su granice Nigera zatvorene, te da je u celoj zemlji proglašen policijski čas, kao i da su sve institucije republike suspendovane.
U međuvremenu, oglasio se i predsednik Muhamed Bazum koji je na društvenim mrežama objavio „teško stečeni dobici biti zaštićeni“, kao i i da će se građani Nigera koji vole demokratiju pobrinuti za to.
Vojnici su tokom jučerašnjeg dana blokirali predsedničku palatu u Nigeru u kojoj se nalazi predsednik Mohamed Bazum.
Generalni sekretar UN Antonio Guteres osudio je neustavnu promenu vlasti u Nigeru.
„Generalni sekretar je duboko uznemiren pritvaranjem predsednika Mohameda Bazuma i zabrinut je za njegovu bezbednost i dobrobit. Poziva sve aktere koji su uključeni u ovaj žalosni čin da oslobode predsednika odmah i bez ikakvih preduslova“, rekao je njegov portparol Stefan Dižarik.
Guteres je pozvao na hitan prekid svih akcija koje potkopavaju demokratske principe u Nigeru i pozvao sve stranke da se uzdrže od nasilja i da poštuju vladavinu zakona.
„Ujedinjene nacije su solidarne sa demokratski izabranom vladom i narodom Nigera“, navodi se u saopštenju, u kome se ističe da će UN uvek biti uz vladu i narod Nigera.
U Burkini Faso i Maliju od 2020. godine, koje se graniče sa Nigerom, dogodila su se četiri vojna udara, a 2021. je odbijen pokušaj vojnog udara u Nigeru, nekoliko dana pre nego što je Bazum položio zakletvu.
Bazum je deseti predsednik Nigera od proglašenja nezavisnosti od Francuske 1960. godine. Procenjuje se da u Nigeru živi oko 25 miliona stanovnika.