Mađarska bi mogla da stavi veto na nove sankcije Rusiji

Mađarska bi mogla da stavi veto na nove sankcije Rusiji

Mađarska bi mogla uložiti veto na najnoviji predlog sankcija EU protiv Moskve, preneo je Politiko. Sa 14. setom ograničenja, blok bi po prvi put ciljao na ruski gasni sektor, navodi agencija.

Kako prenosi Politico, Evropska komisija je prošle nedelje predložila sankcije na ruski tečni prirodni gas (LNG). Ove mere bi sprečile zemlje EU da ponovo izvoze ruski LNG, ali ne bi mogle da uvedu potpunu zabranu uvoza prehlađenog gasa iz zemlje pod sankcijama.

Mađarska je izrazila „značajne rezerve“ u vezi sa predlogom, navodi agencija. Tokom prvih diplomatskih razgovora prošle nedelje, najviši mađarski izaslanik upozorio je da će Budimpešta blokirati sve mere koje bi rezultirale većim troškovima energije u Evropi, navodi Politiko.

„Mi ćemo analizirati paket, ali ne podržavamo ništa što bi moglo imati negativan uticaj na tržište gasa [EU]“, navodno je rekao mađarski zvaničnik.

Francuska, Nemačka, Italija i Španija zatražile su više tehničkih informacija o novim merama, naveo je Politiko, pozivajući se na ljude koji su bili prisutni na pregovorima iza zatvorenih vrata.

Pritisak na sankcije za LNG je značajan pomak u strategiji EU, rekao je Politico. Brisel se do sada uzdržavao od sankcionisanja snabdevanja.

Rusija je nekada bila vodeći snabdevač EU gasom iz gasovoda, ali je nakon početka sukoba u Ukrajini, blok drastično smanjio uvoz iz te zemlje. Udeo ruskog gasa iz cevovoda u uvozu u EU pao je sa preko 40% u 2021. na oko 8% u 2023. Međutim, zemlje članice EU i dalje zavise od Rusije u svojim snabdevanjima. Za cevovodni gas i LNG zajedno, Rusija je činila oko 15% ukupnog uvoza gasa u EU prošle godine, prema podacima Evropskog saveta.

Ruski LNG nastavlja da teče ka kontinentu uglavnom kroz luke u Španiji, Belgiji i Francuskoj. Deo toga se zatim ponovo izvozi u zemlje kao što su Italija i navodno Nemačka.

Mađarska je kritikovala ograničenja Rusiji i ranije se protivila paketima sankcija EU, tvrdeći da oni više štete samoj EU nego Rusiji. Da bi bili usvojeni, paketi sankcija zahtevaju podršku svih država članica EU.

Kada su prošlog meseca prvi put počeli da kruže izveštaji o potencijalnim sankcijama na ruski LNG, Moskva je rekla da će domaći proizvođači tražiti načine da ih prevaziđu.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da će bilo kakva ograničenja protiv Rusije LNG, zajedno sa naporima da se zemlja „istisne“ sa tržišta energije, dovesti samo do viših cena gasa za potrošače u EU.