Drugo lansiranje SpaceKs rakete završeno eksplozijom

Drugo lansiranje SpaceKs rakete završeno eksplozijom

Drugi integrisani test leta SpaceKs-ove bespilotne rakete Starship završio se neuspehom u subotu, eksplozijom oko osam minuta nakon lansiranja.

Dvostepeni pojačivač poleteo je sa lansirne lokacije Starbase u blizini Boka Čike u američkoj državi Teksas i odneo letelicu na visinu od 90 milja (148 km), na planiranoj 90-minutnoj probnoj misiji u svemir i nazad.

Uprkos očiglednom gubitku letelice, vlasnik SpaceKs-a Musk napisao je na Ks (bivši Tviter) u nedelju da „po prvi put postoji raketa koja može da učini čitav život multiplanetarnim. Račva na putu ljudske sudbine.”

Starship je imao za cilj visinu od 150 milja (241 km) da obiđe globus pre nego što pljusne u Tihom okeanu blizu Havaja.

Super-teški pojačivač prve faze navodno se uspešno odvojio, ali je eksplodirao iznad Meksičkog zaliva ubrzo nakon odvajanja. SpaceKs je nesreću opisao kao „brzo neplanirano razdvajanje“ u svom postu na Ks, koji je takođe u vlasništvu Maska.

U međuvremenu, glavno telo Starship-a nastavilo je da se penje u svemir, ali nekoliko minuta kasnije, SpaceKs emiter je objavio da je kontrola misije izgubila kontakt sa vozilom.

Prema izjavi SpaceKs inženjera i voditelja uživo Džona Insprukera nakon lansiranja, sama letelica je možda izgubljena, jer su nedostajali podaci iz druge faze. On je napomenuo da inženjeri veruju da je automatska komanda za prekid aktivirana da uništi raketu, iako je razlog bio nejasan.

Istragu kompanije SpaceKs o tome zašto se probni let završio samo osam minuta nakon poletanja nadgledaće američka Federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA), koja je rezultat nazvala „nesrećom“.

Prethodno lansiranje Starshipa bilo je u aprilu i trajalo je upola duže od ovog, sa samo četiri minuta pre nego što je eksplodirao.

Subotnji let „pružiće neprocenjive podatke za nastavak brzog razvoja Starshipa“, navodi se u saopštenju SpaceKs-a. Takođe je pomenuto da „sa ovakvim testom uspeh dolazi iz onoga što naučimo, a današnji test će nam pomoći da poboljšamo pouzdanost Starship-a.“

Godine 2021, SpaceKs je odabrala Nacionalna uprava za aeronautiku i svemir (NASA) da obezbedi sistem za sletanje ljudi za prevoz astronauta do Meseca i nazad za misiju Artemis III (lansiranje 2025.), da evoluira njegov dizajn kako bi ispunio zahteve agencije za održivo istraživanje i demonstrirati lender na programu Artemis IV (sa lansiranjem 2028.).

Prema SpaceKs-u, Starship je „dizajniran da nosi posadu i teret do Zemljine orbite, Meseca, Marsa i dalje“. Nijedan čovek nije bio na Mesecu od 1972.