Drugi krug predsedničkih izbora na Maldivima zakazan je za 30. septembar, a opozicija je u iznenadnom vodstvu, ali bez rezultata

Drugi krug predsedničkih izbora na Maldivima zakazan je za 30. septembar, a opozicija je u iznenadnom vodstvu, ali bez rezultata

Maldivci će se vratiti na birališta 30. septembra da bi glasali u drugom krugu izbora između dva najbolja kandidata u predsedničkoj trci u zemlji nakon što nijedan nije obezbedio više od 50 odsto u prvom krugu, saopštila je izborna komisija nedelja.

Glavni opozicioni kandidat Mohamed Muiz uspio je iznenađujuće vodstvo sa više od 46% glasova, dok je aktuelni predsjednik Ibrahim Mohamed Solih, koji je viđen kao favorit, dobio samo 39%.

Izbori u subotu oblikovani su kao virtuelni referendum o tome koja će regionalna sila — Indija ili Kina — imati najveći uticaj u državi arhipelaga u Indijskom okeanu.

Glasanje je bilo da se izabere peti slobodno izabrani predsednik zemlje otkako su Maldivi postali višestranačka demokratija 2008. Solih se smatra proindijskim, suočavajući se sa svojim glavnim rivalom Muizom, koji se smatra prokineskim.

Rezultat se vidi kao izvanredan uspeh za Muiza, koji je samo kasno izabran za kandidata od strane svoje stranke nakon što je njenom lideru, bivšem predsedniku Abdulahu Jaminu, Vrhovni sud blokirao kandidovanje. Izdržava zatvorsku kaznu zbog korupcije i pranja novca.

„Nisam očekivao da će Muiz imati ovakvu prednost protiv Ibua (Ibrahim Mohamed Solih)“, rekao je Azim Zahir, predavač političkih nauka i međunarodnih odnosa na Univerzitetu Zapadne Australije.

„Ovo je veliki udarac (Solihu) i to bi se moglo pročitati čak i kao odbijanje njegove vlade“, rekao je Zahir.

Muiz je imao samo tri nedelje za kampanju i nije imao prednost aktuelnog predsednika, rekao je Zahir. On je rekao da je Muizov čvrst stav protiv prisustva indijskih trupa na Maldivima mogao biti značajan faktor na izborima.

Solih traži drugi mandat i bori se protiv Muizovih optužbi da je dozvolio Indiji nekontrolisano prisustvo u zemlji.

Muiz je obećao da će, ako pobedi, ukloniti indijske trupe stacionirane na Maldivima i uravnotežiti trgovinske odnose zemlje, za koje je rekao da su u velikoj meri u korist Indije. On je, međutim, obećao da će nastaviti prijateljske i uravnotežene odnose sa najbližim susedom Maldiva.

Narodni nacionalni kongres, Muizova partija, smatra se izrazito prokineskom. Dok je njen lider Abdulah Jamin bio predsednik od 2013-2018, on je Maldive učinio delom kineske inicijative Pojas i put. Inicijativa predviđa izgradnju luka, železnice i puteva kako bi se proširila trgovina – i uticaj Kine – širom Azije, Afrike i Evrope.

Mohamed Šaref, visoki zvaničnik Muizove stranke, rekao je za Asošiejted pres da je smena indijskog vojnog osoblja bila pozicija za stranku o kojoj se ne može pregovarati. On je rekao da su broj indijskih trupa i njihove aktivnosti skriveni od Maldivaca i da gotovo isključivo koriste određene luke i aerodrome u zemlji.

I Indija i Kina se bore za uticaj u maloj državi koju čini oko 1.200 koralnih ostrva u Indijskom okeanu. Leži na glavnom brodskom putu između Istoka i Zapada.

Čini se da je Muiz iskoristio podjelu u Solihovoj Maldivskoj demokratskoj partiji koja je navela Mohameda Našida, harizmatičnog bivšeg predsjednika, da se odvoji i postavi svog kandidata. Našidov kandidat Iljas Labib osvojio je 7% glasova.

Kampanja „Indija napolje“ — koju je predvodila Muizova stranka — bila je sveprisutna na društvenim mrežama uoči izbora i skoro svi kandidati osim Soliha usvojili su retoriku „Indija protiv ostatka“, rekao je Zahir.

Solih je bio nadaleko zaslužan što je doneo stabilnost u zemlji i vešto se nosio sa pandemijom COVID-a, za koju se očekivalo da će mu pomoći da dobije podršku.

Bez obzira na to ko pobedi, postoji i mogućnost da bi muslimanska nacija, uglavnom sunitska, postala socijalno konzervativnija jer obe strane podržavaju verski tvrdolinijaši. Nije poznato da te grupe zagovaraju nasilje, ali žele veću kontrolu nad ženama i protiv su muzike, umetnosti i verskih sloboda, rekao je Zahir.

Veruje se da su Maldivi poslali najveći broj boraca po glavi stanovnika kada je Islamska država bila na vrhuncu. Lokalna grupa sa ideologijom IS postavila je bombu na Nasheed-a, koji se smatra prozapadnim 2021. godine, ozbiljno ga ranivši.

Više od 282.000 ljudi imalo je pravo glasa na izborima, a izlaznost je bila skoro 80%.