Dronovi koji su se srušili iznad Kremlja ranije ove nedelje verovatno su izbegli veliki broj odbrambenih snaga ui oko Moskve, što sugeriše da su možda bile lansirane iz unutrašnjosti Rusije, rekli su stručnjaci za dronove sa sedištem u SAD.
Snimci bespilotne letelice poslali su vlade i analitičare obaveštajnih službi otvorenog koda u lov da otkriju poreklo dronova dizajniranih da lete do odredišta i eksplodiraju.
Moskva je veoma zabrinuta za zaštitu Kremlja od bespilotnih letelica od najmanje 2015. godine kada je počela da koristi elektronske protivmere da ih automatski usmeri „prevarujući“ GPS lokacije, rekla je Dana Govard, predsednica neprofitne Fondacije za otpornu navigaciju i merenje vremena, koja zalaže se za čvršći i suvišan GPS.
„Prevara“ se dešava kada se šalje lažni GPS signal da zameni legitimni, elektronski zavaravajući sisteme za navođenje na dronove ili druge uređaje.
Gauard je rekao da sofisticirani odbrambeni uređaji mogu značiti da tip drona koji je korišćen, za koji je verovao da je srednje veličine, „verovatno nije koristio GPS, već je bio ili ručno kontrolisan – što sugeriše lansiranje u blizini – ili samo usmereno i postavljeno na putanju, u stilu kamikaze“.
Dva od brojnih video snimaka objavljenih na ruskim društvenim mrežama prikazuju dva objekta koji lete na istoj putanji ka jednoj od najviših tačaka kompleksa Kremlja, kupoli Senata. Činilo se da je prva uništena sa malo više od oblačića dima, druga kao da je ostavila plamteće olupine na kupoli.
Rusija je optužila Ukrajinu da je organizovala napad uz pomoć SAD. Kijev i Vašington su negirali bilo kakvu umešanost.
Izbegavanje otkrivanja tokom letenja na velikim udaljenostima je teško.
„Iznenađujuće je da je ovaj dron bio u stanju da preleti celu Moskvu do Kremlja, a da nije otkriven i uništen“, rekao je Blejk Resnik, osnivač i izvršni direktor proizvođača dronova BRINC.
„Relativno mala veličina i mala nadmorska visina bi mogli da pomognu. Ako dron nije koristio GPS i nije komunicirao sa zemaljskom kontrolnom stanicom, to bi ga takođe otežalo od tehnika ometanja ili lažiranja“, rekao je Resnik.
Kremlj ima bilo koji broj sistema za blisku odbranu zasnovanu na radaru i vizuelnom praćenju, rekao je Gauard, koji mogu da koriste metke i eksplozivne projektile da ga zaštite od dronova, pa čak i projektila.
„Od svih tipova jednosmernih dronova za napad, avion koji se koristi u ovom slučaju izgleda da je bio avion sa fiksnim krilima i među većim jednosmernim napadnim bespilotnim letelicama koje se trenutno koriste ili razvijaju“, rekao je stručnjak za bespilotne letelice Dan Getinger. Vertical Flight Societi, grupa za zastupanje inženjera.
Da je u pitanju dron u vojnom stilu sa mogućnostima veće udaljenosti – let iz Ukrajine na primer – samo nekoliko zemalja bi imalo tu veličinu drona pri ruci.
Oko pola tuceta većih vojnih bespilotnih letelica koje se trenutno razvijaju ili koriste širom sveta imaju mogućnost da lete na udaljenosti od 400 i više kilometara. Kina, Indija, Tajvan i Ukrajina spadaju u grupu zemalja koje proizvode dronove ove veličine i mogućnosti, rekao je Getinger.
Getinger, koji je u četvrtak objavio rad o jednosmernim napadnim dronovima, rekao je da ako je letelica lansirana iz Rusije, postoji znatno veći broj aviona sposobnih da izvedu ovaj napad.