DR Kongo pokreće akciju vakcinacije protiv mpok vakcine u nadi da će suzbiti epidemiju

DR Kongo pokreće akciju vakcinacije protiv mpok vakcine u nadi da će suzbiti epidemiju

Demokratska Republika Kongo, epicentar epidemije mipoksa, započela je vakcinaciju protiv virusa u gradu Goma na istoku zemlje. Lansiranje vakcinacije, planirano za ranije, odloženo je zbog logističkih izazova u isporuci vakcina. Prve doze su administrirane zdravstvenim radnicima, a od ponedeljka će program biti otvoren za širu populaciju. Epidemija mipoksa u ovom regionu traje već godinu dana.

Žanin Muhavi, prva vakcinisana osoba, istakla je važnost zaštite s obzirom na svoj posao lekara koji je izložen direktnom kontaktu sa obolelima. Lokalne zdravstvene vlasti i nevladine organizacije postavile su punktove za vakcinaciju sa transparentima porukom „mpok postoji“.

Do sada je DRC primila 265.000 doza vakcina, uključujući donacije iz SAD-a i EU, ali se i dalje očekuje dolazak miliona obećanih doza iz Francuske, Japana i SAD-a. Ministar zdravlja je izneo da je zemlja, uprkos siromaštvu, zabeležila više od 30.000 slučajeva mipoksa ove godine, sa skoro hiljadu smrtnih ishoda, od kojih je sedamdeset posto dece mlađe od pet godina.

Naglašeno je da vakcinacija neće biti masovna, već će se ciljati najugroženije grupe, kao što su osobe sa postojećim zdravstvenim stanjima i medicinski radnici. Trenutne doze vakcine su namenjene samo odraslima i proizvodi ih dansk kompanija Bavarian Nordic. DRC pregovara za dalje snabdevanje vakcinama iz Japana, gde je odobrena vakcina za odrasle i decu. Obećano je slanje tri miliona doza iz Japana.

Sjedinjene Američke Države su takođe najavile donaciju milion doza vakcine afričkim zemljama u borbi protiv mipoksa. Predsednik Bajden je najavio izdvajanje 500 miliona dolara za pomoć afričkim zemljama u sprečavanju širenja i reagovanju na ovu bolest.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) odobrila je upotrebu prvog dijagnostičkog testa za mipoks. Test omogućava brzo otkrivanje virusa iz briseva uzetih sa zaraženih lezija. DRC je obećano oko 4.500 testova od strane SZO.

Mipok, ranije poznat kao majmunske boginje, prvi put je primećen kod ljudi 1970. godine u današnjem DRC-u. Bolest može izazvati simptome poput osipa, groznice, bolova i umora, a u nekim slučajevima može biti smrtonosna. Virus je zabeležen u 16 afričkih zemalja, a međunarodnu pažnju je privukao kada se soj clade 2b proširio širom sveta, posebno među gej i biseksualnim muškarcima.

U julu 2022, SZO je proglasila vanrednu situaciju za javno zdravlje od međunarodnog značaja zbog širenja virusa. Trenutno se virus širi u 16 afričkih zemalja, prema Afričkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.