Mikrobiolog iz Hong Konga Juen Kvok-jung borio se sa nekim od najgorih pretnji na svetu, uključujući virus SARS-a koji je pomogao da se izoluje i identifikuje. I ima upozorenje.
Još jedna pandemija je neizbežna i mogla bi da izazove štetu mnogo goru od COVID-19, prema rečima tihogovornog naučnika koji se ponekad smatra odgovorom Hong Konga vrhunskom američkom zdravstvenom stručnjaku Entoniju Faučiju.
„I javnost i (svetski) lideri moraju priznati da će doći još jedna pandemija, i to verovatno ranije nego što očekujete“, rekao je on za AFP u gradskoj bolnici Kraljica Meri, gde radi i predaje.
„Zašto dajem tako užasavajuće predviđanje je zato što se jasno vidi da se geopolitičke, ekonomske i klimatske promene menjaju tako brzo“, rekao je on za AFP.
Političari moraju „da se opamete“ i reše „globalne egzistencijalne pretnje“, upozorava on u svojoj novoj autobiografiji „Moj život u medicini: putovanje u Hong Kong“.
Dok su svetski lideri više fokusirani na „nacionalne ili regionalne interese“, Juen je rekao da bi klima koja se brzo menja zajedno sa novim zaraznim bolestima trebalo da bude glavni prioritet.
„Ovo je nešto toliko važno da ne bi trebalo da zanemarimo.“
Juen je globalno priznat autoritet za koronaviruse i zarazne bolesti, ali je došao iz skromnih početaka.
Rođen u Hong Kongu kasnih 1950-ih, odrastao je u stanu od 60 kvadratnih metara sa svojim roditeljima i tri brata.
Od diplomiranja na medicinskom fakultetu 1981. radio je u gradskim javnim bolnicama, gde su lekari plaćeni daleko manje nego u privatnom sektoru.
Bilo je to 2003. godine kada je skočio u javnu svest, nakon što su on i njegov tim uspešno izolovali i identifikovali teški akutni respiratorni sindrom, poznatiji kao SARS.
Bio je to vitalni korak ka testiranju, dijagnostici i lečenju bolesti, koja se pojavila u južnoj Kini i Hong Kongu pre nego što se proširila globalno.
Virus je ubio skoro 300 ljudi u gradu za samo dva meseca, što je drugi broj posle kontinentalne Kine.
To iskustvo je uticalo na Juenov pristup pandemiji COVID-19, koja je zahvatila Hong Kong zbog slabe vakcinacije, posebno među starijim osobama.
„Imali smo koristi od 20 godina studija koje su usledile nakon izbijanja SARS-a“, napisao je on u svojoj knjizi.
„Dok faktori koji prevazilaze našu sposobnost da zaustavimo ili prevaziđemo – strah, neznanje, loše poruke i namerne dezinformacije – mere nisu bile efikasne“ u kupovini vremena u Hong Kongu dok se vakcine ne razviju.
Na kraju, uprkos strogim merama zatvaranja i dugotrajnim karantinama, Hong Kong je zabeležio oko tri miliona infekcija – oko polovine svoje populacije – i više od 13.800 smrtnih slučajeva od COVID-19.
Bilo je to frenetično vreme za Juena, koji je postao poznato lice kao vladin ekspert i napisao više od 100 recenziranih studija o virusu.
To ga je takođe stavilo u delikatan položaj u nekoliko navrata, uključujući i kada je njegov poziv za ukidanje ograničenja 2022. odbijen kada je grad ostao usklađen sa kineskom doktrinom o zatvorenim granicama i karantinima nulte COVID-19.
Samoproglašeni medicinski „detektiv“ se takođe suočio sa pritužbama koje su njegovu dozvolu dovele u opasnost nakon što je opisao tržište morskih plodova u kineskom Vuhanu — gde je otkriven prvi niz slučajeva koronavirusa — kao „mesto zločina“.
Danas Juen pažljivo bira reči i izbegava političke teme, ali drži da je razumevanje porekla COVID-19 ključno.
„Važno je pravilno sprovesti istragu na veoma otvoren, transparentan način“ kako bi se mogle izvući pouke za buduću prevenciju pandemije, rekao je on.
Svetska zdravstvena organizacija pozvala je Kinu da bude transparentnija u pogledu porekla pandemije, ne donoseći čvrste zaključke o izvoru.
Juen je prošle godine osnovao Savez za istraživanje pandemije sa kolegama u kontinentalnoj Kini i Sjedinjenim Državama kako bi podelio informacije i istraživanja o budućim pretnjama.
„Loša je ideja zaustaviti ili inhibirati ove razmene jer to štiti sve“, rekao je on.
„Ako ne pričamo o tome… onda dolazi nova pandemija, opet moramo da platimo ogromnu cenu.“