U poslednje vreme, reči Donalda Trampa koriste se protiv njega u pravnim postupcima. Njegov stil komunikacije komplikuje pravne pozicije njegove administracije. Ovaj fenomen posebno se ogleda u slučajevima koji uključuju Ilona Maska i njegovu ulogu u smanjenju federalne vlade.
Trampov nepredvidivi stil komunikacije bio je očigledan tokom njegove predsedničke kampanje, a sada se koristi u pravnim postupcima. U jednom od najnovijih slučajeva, sudija Teodor Čuang je presudio da je Mask verovatno prekršio Ustav kada je ukinuo Američku agenciju za međunarodni razvoj. Ova presuda se fokusira na pitanje da li je Mask prešao granice svojih ovlašćenja.
Advokati Ministarstva pravde i zvaničnici Bele kuće tvrde da je Mask samo savetnik predsednika, a ne vođa DOGE-a. Međutim, Tramp je u svojim javnim nastupima često govorio drugačije, što je sudija Čuang citirao u svojoj odluci. Tramp je posebno istakao da je DOGE osnovan tokom njegovog obraćanja Kongresu, što je izazvalo ovacije republikanaca.
Norm Ajzen, advokat zaposlenih u USAID-u, rekao je da su Trampove reči bile ključne za slučaj. Njegova priznanja su olakšala ono što bi inače bio težak slučaj. Trampov stil komunikacije se razlikuje od njegovih prethodnika, poput Baraka Obame, koji je bio oprezniji u svojim izjavama.
Čuang je takođe naveo objave na društvenim mrežama koje je Mask postavljao, uključujući jednu u kojoj je rekao da su „provodili vikend hraneći USAID u mašinu za sečenje drva“. U to vreme, agencija je bila u zastoju, a zaposleni su bili na odmoru.
Harrison Fields, zamenik portparola Bele kuće, izjavio je da Tramp ispunjava svoje obećanje da će učiniti federalnu vladu efikasnijom. On je kritikovao „rogue“ birokrate i aktivističke sudije koji pokušavaju da ometaju ovaj napor. Anthony Coley, bivši zvaničnik Ministarstva pravde, naglasio je da su izjave u vezi sa građanskim parnicama uvek koordinisane između njegovog ureda i Bele kuće.
U poređenju sa prošlim praksama, Coley je primetio da Tramp ima „pristup spreman-pucaj-cilj“. Tramp obično ne dozvoljava pravnim sporovima da utiču na njegovu komunikaciju. Tokom istrage o čuvanju poverljivih dokumenata, Tramp je govorio o slučaju u intervjuu sa Foks Njuzom.
DOGE je bio fokus skoro dvadeset tužbi, a do sada je često pobedio u slučajevima koji se tiču pristupa vladinim podacima. Međutim, suočava se i sa izazovima, kao što je tužba o tome da li DOGE mora da se pridržava zahteva za javne podatke. Sudija Kristofer Kuper je presudio da DOGE ima značajnu nezavisnu vlast, što je suprotno tvrdnjama administracije.
Kuper je naložio DOGE-u da počne da odgovara na zahteve o njegovoj ulozi u masovnim otpuštanjima. Administracija je neuspešno tražila da se sudija predomisli, tvrdeći da je „fundamentalno pogrešno razumeo“ strukturu agencije. Profesor prava sa Stanforda, Majkl Mekonel, istakao je da reči Maska na mrežama ne znače nužno da DOGE ima pravnu vlast.