Kongres SAD razmatra sankcije Međunarodnom krivičnom sudu zbog odluke o Netanjahuu

Kongres SAD razmatra sankcije Međunarodnom krivičnom sudu zbog odluke o Netanjahuu

Predstavnički dom Sjedinjenih Američkih Država odlučuje o zakonu koji bi uveo sankcije Međunarodnom krivičnom sudu (MKS) zbog njihovog zahteva za izdavanjem naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i drugih izraelskih zvaničnika. Ovo je prvi put da Kongres preduzima takav zakonodavni korak protiv suda za ratne zločine, nakon što je MKS zatražio hapšenje lidera Izraela i Hamasa. Odluka MKS izazvala je osude u Vašingtonu, ali je istovremeno izazvala retki trenutak jedinstva u Izraelu, uprkos političkim podelama oko konflikta sa Hamasom.

Iako se očekuje da će Predstavnički dom usvojiti predloženi zakon, ne očekuje se da će dobiti značajnu podršku demokrata, što bi moglo smanjiti šanse za njegovo odobrenje u Senatu. Administracija Bela kuća izrazila je protivljenje zakonu, nazivajući ga preteranim. Lideri odbora za spoljne poslove u oba politička tabora su izrazili sumnju u uspeh zakona i ostavili otvorena vrata za dalje pregovore sa Belom kućom, pozivajući na jedinstven odgovor Kongresa protiv suda u Hagu.

Predlog zakona Predstavničkog doma predviđa uvođenje ekonomskih sankcija i ograničenja viza na osobe i sudije povezane sa MKS, uključujući članove njihovih porodica. Demokrate su kritikovale ovaj pristup smatrajući ga suviše širokim, upozoravajući da bi to moglo negativno uticati na američke kompanije koje sarađuju sa sudom.

Republikanci su nedavno pokazali podršku Izraelu nakon napada Hamasa u oktobru, koji je izazvao eskalaciju sukoba. Lideri Kongresa pozvali su Netanjahua da se obrati Kongresu ovog leta, ali se očekuje da će ovaj poziv dodatno povećati tenzije zbog vojnih dejstava Izraela. Istraživanja MKS i Međunarodnog suda pravde UN-a pokrenuta su kako bi se ispitali navodi o genocidu tokom sukoba između Izraela i Hamasa.

Tužilac MKS-a optužio je Netanjahua, njegovog ministra odbrane i trojicu lidera Hamasa za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u Pojasu Gaze i Izraelu. Ova odluka izazvala je osudu izraelskih lidera, ali i podršku od strane predsednika Bajdena i članova Kongresa. Republikanci su istakli podršku Izraelu kroz niz glasanja u Predstavničkom domu, ističući razlike među demokratama u vezi sa podrškom američkom savezniku.