Dolar je u četvrtak nastavio svoj nemilosrdni rast, pokazujući nove 24-godišnje maksimume u odnosu na jen i približujući evro blizu paritetu, dok su se investitori kladili na to da će Federalne rezerve povećati kamatne stope u borbi protiv rastuće inflacije.
Globalna ekonomska previranja postavila su raketu ispod dolara sigurnog utočišta, gurajući indeks dolara koji prati dolar u odnosu na šest valuta na više od 13% ove godine. Poslednji put je porasla za 0,3% tog dana na 108.580.
Dolar je ojačao više od 1% u odnosu na jen, gurnuvši ga iznad 139 jena po dolaru prvi put od 1998. Poslednji put je porastao za 1,1% na 138,92 jena.
Evro se kretao malo iznad pariteta sa dolarom – dan nakon što je prvi put posle skoro dve decenije pao ispod ključnog nivoa.
Jedinstvena valuta je u četvrtak ostala pod pritiskom, ponderisana smanjenim zvaničnim ekonomskim prognozama za zonu evra i političkim sukobima u Italiji.
Evro je danas pao za čak 0,5% i poslednji put za 0,4% na 1,00215 dolara.
Još jedan vrući niz podataka o inflaciji u SAD u sredu i agresivno povećanje stope od 100 baznih poena od strane Banke Kanade istog dana podstakli su opklade na brže pooštravanje politike Fed-a, kažu valutni analitičari.
„Akcija cena odražava stvaranje straha da će Fed zadaviti život oporavku SAD tako što će agresivnije reagovati na smanjenje rizika od porasta inflacije“, navode analitičari MUFG-a u belešci.
Trgovci su povećali opklade da bi američka centralna banka mogla povećati stope za 100 baznih poena kada se sastane 26. i 27. jula. Povećanje od najmanje 75 baznih poena se smatra gotovo izvesnim.
Sterling je oslabio za 0,4% na 1,18505 dolara, pošto je dominirala zabrinutost za izglede za britansku ekonomiju uprkos podacima od srede koji pokazuju da je proizvodnja neočekivano porasla u maju.