Muhamed Junus, dobitnik Nobelove nagrade iz Bangladeša, izabran je za čelo privremene vlade zemlje nakon što je dugogodišnji premijer, Šeik Hasina, dala ostavku i pobegla u inostranstvo usled nasilnih nemira protiv njene vladavine.
Junus, poznat kao „bankar najsiromašnijima od siromašnih“ i dugogodišnji kritičar Hasine, preuzeće funkciju privremenog premijera dok se ne održe novi izbori. Odluka je doneta na sastanku koji je kasno u utorak okupio lidera studentskih protesta, vojni šefove, članove civilnog društva i poslovne lidere.
Hasina je bila primorana da napusti zemlju nakon što su višenedeljni protesti zbog sistema kvota za raspodelu državnih poslova eskalirali u široke demonstracije protiv njenog 15-godišnjeg vladanja. Njen odlazak je doveo do političke krize u Bangladešu, sa privremenom vojnom kontrolom dok je predsednik raspustio parlament i otvorio put za nove izbore.
Studentski lideri su tražili da Junus, koji se trenutno nalazi u Parizu kao savetnik organizatora Olimpijade, preuzme vođenje privremene vlade. Junus je pristao da razgovara sa njima, iako trenutno nije dostupan za komentar. On je izrazio zadovoljstvo što je Hasina napustila vlast, nazivajući njen odlazak „drugim danom oslobođenja zemlje“.
Junus je dobitnik Nobelove nagrade za mir 2006. godine zbog svog pionirskog rada u mikrofinansiranju preko Grameen banke, koju je osnovao 1983. godine da bi obezbedio male kredite siromašnim preduzetnicima. Njegova metoda je imala značajan uticaj na smanjenje siromaštva u Bangladešu i širom sveta.
Ipak, Junus je imao problema sa Hasinom od 2008. godine, kada je njena administracija pokrenula istrage protiv njega. Optužbe su uključivale tvrdnje o silovitoj naplati dugova i kršenju vladinih propisa. Junus je negirao sve optužbe i suočavao se sa dodatnim pravnim problemima vezanim za druge kompanije koje je osnovao, uključujući Grameen Telecom.
Junus, koji je rođen 1940. godine u Čitagongu, Bangladeš, i koji je doktorirao na Univerzitetu Vanderbilt u SAD-u, smatra da je osnivanje Grameen banke bilo ključan trenutak u njegovom životu, inspirisan potrebama siromašnih ljudi koje je sreo.
Ova promena vlasti u Bangladešu predstavlja značajan trenutak u političkom pejzažu zemlje i može imati dugoročne posledice za njen razvoj i stabilnost.