U svetu koji se navikava na ekstremne vremenske prilike, 2023. počinje više nego ikada, a meteorolozi kažu da je to prirodna vremenska čudnost uz malu pomoć klimatskih promena izazvanih ljudima.
Veliki deo onoga što izaziva probleme širom sveta dolazi iz uzburkanog Tihog okeana, transportovan talasastom strujom mlaza, kažu stručnjaci.
Najmanje jedan autoput u sušnoj Kaliforniji više je ličio na reku zbog obilnih kiša iz onoga što se tehnički naziva atmosferska reka vlage. Nova godina je donela vreme na rukavima na Istoku SAD i rekordno visoke temperature u Evropi jer je severna hemisfera u sredu bila za više od 1,4 stepena Celzijusa toplija od proseka s kraja 20. veka. I to nakon što je hladan vazduh pobegao sa Arktika i stvorio božićni nered za veći deo Sjedinjenih Država.
„Svi sastojci su na mestu za dve nedelje divljeg vremena, posebno u zapadnim SAD“, rekao je privatni meteorolog Rajan Mau u mejlu.
Maue je rekao da je veliki pokretač trogodišnja La Nina – prirodno privremeno hlađenje ekvatorijalnog Tihog okeana koje menja svetske vremenske obrasce – koji jednostavno neće odustati. Stvara bukvalne talase u vremenskim sistemima koji se talasaju širom sveta. A na određenim delovima talasa su oluje gde atmosferski pritisak pada nisko i brzo, zvani bombaški cikloni, koji su prilično vlažni, i putuju na atmosferskim talasima koji prenose vreme koje se zove mlazni tok.
Mlazni mlaz je sada neobično talasast, rekli su Klimatičarka Dženifer Frensis iz Centra za istraživanje klime Maue i Vudvel. Oluje se spuštaju iznad toplih subtropskih područja „i stvaraju pokretnu traku vlage koja će zahvatiti zapadnu obalu SAD“, rekao je Maue.
„Opisao bih mlazni tok i ciklone bombe kao odbegli pacifički teretni voz napunjen vlagom“, rekao je Maue, bivši glavni naučnik Nacionalne uprave za okeane i atmosferu u Trampovoj administraciji. „Klimatske promene dodaju više goriva motoru lokomotive.
Više od 5 inča kiše palo je u subotu u oblasti Sakramenta, a Kalifornija se pripremala za veće oluje u sredu i četvrtak. Od srede, snežni pokrivač bio je treći po veličini u poslednjih 40 godina, više od 170 odsto normalnog.
Pored La Nine, drugačiji prirodni privremeni vremenski događaj pod nazivom Madden-Julian oscilation pojačava oluje u zapadnom Pacifiku, rekao je Maue.
Franjo ukazuje na „mrlju“ tople morske vode kod Aleutskih ostrva, fenomen koji se dešava sve češće, i „ludo topao“ Arktik – u sredu je bilo 3,2 stepena Celzijusa toplije nego 1979-2000. prosek – kao deo onoga što se razvija u Pacifiku.
A uz talasasti mlazni tok od uobičajenog, ekstremi svih vrsta idu gore-dole i oko planete, rekao je Fransis.
„O tome možete razmišljati kao o užetu za preskakanje. Kada počnete da ga pomerate na jednom kraju, to mreškanje na kraju prolazi kroz ceo konop za preskakanje“, rekao je Fransis u sredu. „I tako bi moglo biti da bi mahanje kao takvo, koje je možda vođeno u Pacifik, moglo da ga naglasi i nad Evropom.
Meteorološka stanica u Delemonu, u Švajcarskoj, na francuskoj granici, oborila je januarski rekord sa prosečnom dnevnom temperaturom od 18,1 stepen Celzijusa prvog dana u godini. U Bukureštu, u Rumuniji, u utorak je oborio januarski rekord na 17,2 stepena Celzijusa i 17,9 stepeni Celzijusa u Ruskoj Republici Dagestan, prema ekstremnim vremenskim tragačima Maksimilijano Erera.
Švajcarska meteorološka služba MeteoSuisse je na svom blogu dobacila: „… ovaj početak nove godine mogao bi da vas natera da zaboravite da je vrhunac zime.
Ovo ekstremno vreme ima „srebro“, posebno zbog rekordne vrućine u Evropi u januaru, što je ublažilo zimske probleme sa gorivom za grejanje izazvano ruskom invazijom na Ukrajinu, rekao je meteorolog iz Kolorada Bob Henson iz Jejl Climate Connections. A Kalifornija, gde je bila više od 20-godišnja megasuša koja pogoršava šumske požare, dobija preko potrebnu kišu i sneg – zapravo previše.
Putevi i nasipi u Kaliforniji oprani su početkom nedelje. Škole su zatvorene u sredu u oblasti San Franciska pošto je izdato više od 8.000 džakova peska u očekivanju velikih poplava. Letovi su otkazani.
„Prekomerne padavine na već zasićenom tlu dovešće do brzog porasta potoka, potoka i reka, kao i do poplava u urbanim područjima“, rekli su prognostičari u izveštaju.
Osim impresivne rekordne vrućine u Evropi, „što je još jedan primer manifestacije klimatskih promena izazvanih ljudima“, profesor meteorologije sa Univerziteta Severni Ilinois Viktor Gensini rekao je da ne smatra ništa previše neobično.
Vreme je prirodno ekstremno „tako da se nedavni događaji koje smo viđali mogu dogoditi prirodno“, rekao je suosnivač Veather Underground-a Džef Masters sada na Iale Climate Connections. „Ali sa poremećajem globalnih vremenskih obrazaca koje klimatske promene donose, povećava se verovatnoća pojavljivanja neobičnih vremenskih događaja u bilo kojoj sezoni.“