VAŠINGTON – Sjedinjene Države su duboko zabrinute zbog toga što je kineska vlada postavila neovlašćene „policijske stanice“ u američkim gradovima da bi eventualno sprovodila operacije uticaja, rekao je poslanicima u četvrtak direktor FBI Kristofer Rej, preneo je Rojters.
Safeguard Defenders, evropska organizacija za ljudska prava, objavila je u septembru izveštaj u kome se otkriva prisustvo desetina kineskih policijskih „servisnih stanica“ u velikim gradovima širom sveta, uključujući Njujork.
Republikanci u Kongresu zatražili su odgovore od Bajdenove administracije o svom uticaju.
U izveštaju se navodi da su te stanice produžetak napora Pekinga da izvrši pritisak na neke kineske državljane ili njihove rođake u inostranstvu da se vrate u Kinu kako bi se suočili sa krivičnim prijavama. Takođe ih je povezao sa aktivnostima kineskog Odeljenja za rad Ujedinjenog fronta, tela Komunističke partije zaduženog za širenje svog uticaja i propagande u inostranstvu.
„Veoma sam zabrinut zbog ovoga. Svesni smo postojanja ovih stanica“, rekao je Rej na saslušanju u Komitetu za unutrašnju bezbednost i vladina pitanja američkog Senata, priznajući, ali odbijajući da detaljno iznese FBI-jev istražni rad po tom pitanju.
„Ali za mene je nečuveno pomisliti da bi kineska policija pokušala da otvori radnju, znate, u Njujorku, da kažemo, bez odgovarajuće koordinacije. To narušava suverenitet i zaobilazi standardne procese saradnje pravosuđa i organa za sprovođenje zakona.“
Rej, na pitanje republikanskog senatora Rika Skota da li takve stanice krše američki zakon, rekao je da FBI „gleda pravne parametre“.
Republikanci u Predstavničkom domu američkog Kongresa, uključujući Grega Marfija i Majka Volca, poslali su pisma Ministarstvu pravde u oktobru sa pitanjem da li administracija predsednika Džoa Bajdena istražuje takve stanice i tvrdeći da se one mogu koristiti za zastrašivanje američkih stanovnika kineskog porekla.
Kineska ambasada u Vašingtonu nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.
Ranije ovog meseca, njeno ministarstvo spoljnih poslova negiralo je da ima takve stanice u Holandiji nakon istrage holandskih vlasti. Kina je rekla da su to kancelarije koje pomažu kineskim građanima da obnove dokumenta.
Rej je rekao da su Sjedinjene Američke Države podigle brojne optužnice koje uključuju kinesku vladu koja uznemirava, uhodi, prati i ucenjuje ljude u Sjedinjenim Državama koji se ne slažu sa kineskim liderom Si Đinpingom.
„To je pravi problem i nešto o čemu razgovaramo i sa našim stranim partnerima, jer nismo jedina zemlja u kojoj se to dogodilo“, rekao je on.
Sjedinjene Američke Države su u oktobru otkrile krivične prijave protiv sedam kineskih državljana optuženih da su vodili kampanju nadzora i uznemiravanja jednog američkog stanovnika i njegove porodice u pokušaju kineske vlade da jednog od njih vrati u Kinu.
To je bio najnoviji slučaj Ministarstva pravde koji je usmeren na pokušaj Kine da pronađe ljude u inostranstvu koje Peking naziva osumnjičenima za zločine, poznat kao „Operacija Lov na lisice“.