Italija je pozvala iranskog ambasadora u četvrtak da zahteva oslobađanje italijanskog novinara, dok je Teheran zahtevao od Italije da oslobodi iranskog državljanina uhapšenog po američkoj potjernici zbog napada dronom u Jordanu u kojem su pre godinu dana ubijena tri Amerikanca.
Događaji su odrazili eskalaciju u osetljivoj diplomatskoj zavrzlami sa tri nacije, obeleženoj nizom javnih brbljanja.
Komplikovana saga počela je 16. decembra, kada je američko Ministarstvo pravde objavilo optužbe protiv dvojice iranskih državljana optuženih da su Iranu isporučili tehnologiju dronova koja je korišćena u napadu na američku ispostavu u Jordanu u januaru 2024. u kojem su ubijena tri američka vojnika.
Jedan od osumnjičenih, Mohamed Abedini, priveden je tog dana na milanskom aerodromu Malpensa po nalogu SAD za njegovo izručenje.
Tri dana kasnije, italijanska reporterka dnevnika Il Foglio, Cecilia Sala, privedena je u Teheranu. Ona je stigla u zemlju 13. decembra sa novinarskom vizom i uhapšena je pod optužbom da je prekršila zakone Islamske Republike, saopštila je državna novinska agencija IRNA.
Italijanska i iranska vlada pozvale su se na oba slučaja u svojim izjavama za javnost u četvrtak nakon što je iranski ambasador pozvan u italijansko ministarstvo spoljnih poslova. To sugeriše da su slučajevi bili veoma isprepleteni jer svaka zemlja traži oslobađanje svog državljanina. Obojica kažu da je njihov pritvoreni državljanin nepravedno optužen.
Iranska ambasada u Italiji opisala je susret između ambasadora Mohamedreze Saburija i generalnog sekretara italijanskog ministarstva spoljnih poslova Rikarda Guarilje kao prijateljski.
Ali u saopštenju za X, ambasada je rekla da je Abedini držan pod „lažnim optužbama“ i zahtevala je njegovo puštanje na slobodu, što je verovalo da je prvi javni odgovor Teherana na američki slučaj protiv njega.
Insistirao je na tome da se prema Sali postupa humano, posebno u svetlu božićnih i novogodišnjih praznika, i zahtevao sličan tretman za Abedinija.
„Od italijanske vlade se recipročno očekuje da će, osim što će ubrzati oslobađanje pritvorenog iranskog državljanina, biti obezbeđene stvari koje su mu potrebne“, navodi se u saopštenju.
Američki savezni tužioci optužili su Abedinija i saoptuženog za kršenje kontrole izvoza nakon što su stručnjaci FBI analizirali sistem za navigaciju dronom koji je korišćen u napadu u Jordanu i ušao u trag do njih. Američki tužioci rekli su da Abedinijeva kompanija sa sedištem u Teheranu proizvodi navigacione sisteme za program vojnih dronova iranske paravojne Revolucionarne garde.
Još od krize američke ambasade u Iranu 1979. godine, u kojoj je desetine američkih talaca provelo 444 dana u zarobljeništvu u Teheranu, Iran je često koristio zatvorenike sa zapadnim vezama kao moneta za pregovaranje u pregovorima.
Italijanski komentatori spekulišu da je to zaista slučaj jer Teheran traži Abedinijevo oslobađanje držeći Salu, čija je sudbina danima dominirala u italijanskim naslovima, a čak je bila predstavljena i u govoru predsednika Serđa Matarele na kraju godine naciji.
Italijansko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je pozvalo Saburija, iranskog ambasadora, da zahteva Salino oslobađanje i obezbedi „dostojanstvene uslove pritvora uz puno poštovanje ljudskih prava“, uključujući konzularni pristup i posete.
Kasnije tokom dana, premijer Đorđa Meloni sazvao je sastanak na visokom nivou sa italijanskim ministrima pravde i inostranih poslova kako bi razgovarali o slučajevima Sala i Abedini, i odvojeno se sastao sa Salinom majkom. U saopštenju, Melonijeva kancelarija je saopštila da je vlada u međuvremenu obnovila svoj poziv za Salino trenutno oslobađanje i „tretman koji poštuje ljudsko dostojanstvo“.
Što se tiče Abedinija, vlada je ponovo potvrdila da je „svima zagarantovan jednak tretman u skladu sa italijanskim zakonima i međunarodnim konvencijama“.
Abedinijev italijanski advokat Alfredo De Frančesko zatražio je ove nedelje od suda u Milanu da mu odobri kućni pritvor. Generalni tužilac Milana Frančeska Nani u četvrtak se usprotivila zahtevu, rekavši da Abedini predstavlja rizik od bekstva – posebno zato što je iranska vlada bila vlasnik rezidencije u Italiji u kojoj je predloženo da ga smesti.
„Okolnosti predstavljene u zahtevu, posebno obezbeđivanje stana i finansijska podrška od iranskog konzulata… ne predstavljaju adekvatnu garanciju protiv opasnosti od bekstva iranskog državljanina čije su izručenje zatražile SAD“, izvestila je novinska agencija adnkronos, pozivajući se na izjavu Nanni koju je potvrdila njena kancelarija.
Ministarstvo pravde SAD odbilo je da komentariše slučaj.
Salina majka je, sa svoje strane, rekla da samo želi da njena ćerka dođe kući i da se Iran prema njoj ponaša humano u međuvremenu.
Obraćajući se novinarima ispred Melonijeve kancelarije nakon sastanka, Elisabetta Vernoni je rekla da ju je njena ćerka prijavila u sredu – njihov drugi telefonski poziv – da spava na podu u ćeliji koja se obično koristi za kažnjavanje zatvorenika.
„Pomalo sam kao Sesilija, pomalo sam vojnik. Čekam i poštujem posao koji rade“, rekao je Vernoni.
„Ali zatvorski uslovi za 29-godišnju devojku koja ništa nije uradila moraju da budu takvi da je ne mogu doživotno ostaviti ožiljcima“, dodala je ona.