Desetine Trampovih obožavatelja okupilo se ispred zatvora u Džordžiji da pokažu podršku uoči njegove očekivane predaje

Desetine Trampovih obožavatelja okupilo se ispred zatvora u Džordžiji da pokažu podršku uoči njegove očekivane predaje

Nekoliko sati pre nego što se očekivalo da će se bivši predsednik Donald Tramp predati u zatvor okruga Fulton zbog optužbi u vezi sa njegovim naporima da ostane na vlasti nakon poraza na izborima 2020. godine, desetine njegovih pristalica već su se okupile u četvrtak ujutro ispred ustanove.

Gužva je rasla kako je dan odmicao. Kako je popodne prešlo u veče, demonstranti za i protiv Trampa su se okupili ispred zatvora. Bilo je više Trampovih pristalica nego protivnika, ali je čitava grupa bila brojčano nadjačana od strane medija u blizini ulaza u zatvor u ulici Rajs, koji je bio čvrsto zaključan.

Biće to četvrti put ove godine da Tramp, rani favorit na republikanskim predsedničkim predizborima 2024, bude optužen za krivičnu prijavu. Ali za razliku od njegovih ranijih hapšenja, koja su se desila u sudnicama neposredno pre prvog pojavljivanja pred sudijom, ovog puta će se predati u zatvoru koji je poznat po problemima.

Takođe se razlikuje od njegovih prethodnih predaja: očekuje se da će vlasti fotografisati bivšeg predsednika.

Tramp i još 18 drugih optuženi su prošle nedelje, optuženi od strane okružnog tužioca okruga Fulton Fani Vilis za učešće u širokoj šemi za podrivanje volje glasača Gruzije koji su za dlaku odbacili republikanskog predsednika u korist demokrate Džoa Bajdena. Mnogi drugi optuženi su se predali u zatvor ranije ove nedelje, uključujući Rudija Đulijanija, Sidni Pauela i Dženu Elis u sredu i Džona Istmana u utorak.

Šerif okruga Fulton Pat Labat rekao je da će Tramp, i ostali u ovom slučaju, biti tretirani kao bilo ko drugi – posebno rekavši na konferenciji za novinare ranije ovog meseca: „Osim ako mi neko ne kaže drugačije, mi sledimo naše uobičajene prakse, i tako je Nije bitan vaš status, mi ćemo imati spreman snimak za vas.”

Ali scena ispred zatvora u četvrtak je bila sve samo ne normalna.

Uključivao je pristalice bivšeg predsednika kao što je Klif Mekmoris (66) iz Napulja na Floridi, koji je držao zastavu na kojoj je pisalo: „Tramp je pobedio da spasi Ameriku“.

Rudi Đulijani, advokat i poverenik Donalda Trampa, predao se u sredu u zatvoru u Atlanti pod optužbom u vezi sa naporima da se poništi poraz tadašnjeg predsednika Trampa na predsedničkim izborima u Džordžiji 2020. Advokati Sidni Pauel i Džena Elis takođe su se predali. (24. avgust)

On i njegova supruga Džordžin proveli su noć u Atlanti.

„Nemate pravo da nekoga nepravedno progonite“, rekao je Klif Mekmoris.

Njegova supruga je rekla da su optužnice protiv bivšeg predsednika politički motivisane zbog četiri godine „prosperiteta, bezbednosti, slobode“ koje je Tramp postigao u Beloj kući.

„Mora da su zabrinuti za njega iz nekog razloga“, rekla je.

Šeron Anderson, 67, iz istočnog Tenesija, drugi dan zaredom bila je van zatvora. Provela je noć u automobilu sa uključenom klimom.

„Ovde sam da podržim Donalda Džej Trampa. Želim da vidi neke od miliona koji se pojavljuju na biralištima umesto njega.“

Ona je rekla da su optužnice protiv Trampa samo ojačale njenu podršku njemu. Bivši predsednik je doveo u pitanje rezultate izbora, što nije zločin, rekla je ona.

Dok su publiku uglavnom činile Trampove pristalice, 64-godišnja Laurie Arbeiter, koja je iz Njujorka, nosila je košulju na kojoj je pisalo „Uhapsite Trampa“ i sa sobom je nosila više od 50 crno-belih natpisa, uključujući one koje glase „Osudite Trampa“ i „Tramp je izdajnik“. Rekla je da je takođe putovala na druga mesta gde je Tramp optužen.

Dok su se podnevne temperature kretale blizu 90 stepeni, šerifovi zamenici u prslucima skidali su se peškirom i tražili hlad ispod drveta.

Glavni zatvor okruga Fulton, poznat i kao zatvor u ulici Rajs, nalazi se u tradicionalno industrijskom delu severozapadne Atlante gde se skladišta trenutno rekonstruišu za maloprodajnu i stambenu upotrebu. Udaljen je od ulice dugim prilazom sa drvoredom koji vodi do parkinga ispred impozantne fasade zatvora.

U većini dana, javnost i novinski mediji mogu slobodno da se dovezu do samog prednjeg dela zatvora, a kamere za vesti su snimile dolaske i odlaske mnogih ljudi visokog profila koji su bili raspoređeni u zatvor. Ali pošto se nazire rezervacija bivšeg predsednika, prilaz sa glavne ulice ispred zatvora zatvoren je danima, a novinari ili kamere nisu dozvoljene u blizini zgrade.

Bezbednost je dodatno pooštrena u četvrtak. Dok su automobili bili dozvoljeni na strani zatvora u ulici Rajs dan ranije, šerifovi zamenici prekinuli su saobraćaj vozila u četvrtak. Takođe su postavili barikade da zadrže demonstrante i medije. Neki poslanici su nosili prsluke i pokrivali lica crnim maskama. Napravili su red duž ulice.

Deset pristalica bivšeg predsednika već je bilo tamo do sredine jutra, a neki su mahali zastavama sa Trampovim imenom. Članovi grupe pod nazivom Crnci za Trampa bacali su rasne uvrede na zamenike crnog šerifa. Ali demonstracije su inače u početku bile mirne.

Dok drugi koji su tamo zatvoreni provode mesece ili čak godine u ustanovi čekajući optužnicu ili suđenje, od Trampa se ne očekuje da provede vreme u zatvoru kada bude osuđen. Zatvor je opterećen trošnom infrastrukturom i prenatrpanošću. U četvrtak ujutro u zatvoru je bilo smešteno 2.618 ljudi, što je više od njegovog kapaciteta od 2.254, prema podacima iz kancelarije šerifa.

Američko ministarstvo pravde je prošlog meseca objavilo istragu o građanskim pravima o uslovima u zatvoru u okrugu Fulton, navodeći nasilje, prljave uslove i smrt čoveka čije je telo pronađeno prekriveno insektima prošle godine.