Policija je u nedelju upotrebila suzavac i vodene topove da razbije propalestinske demonstracije u vazdušnoj bazi Indžirlik u Turskoj. Konvoj demonstranata stigao je u američku bazu ranije tokom dana u znak besa protiv SAD i Izraela.
Automobili i autobusi sa palestinskim i turskim zastavama napustili su Istanbul u petak na putu ka bazi, koja se nalazi nedaleko od grada Adane blizu granice sa Sirijom. Konvoj je organizovala Fondacija za humanitarnu pomoć (IHH), turska nevladina organizacija koja je pozvala svoje pristalice da „opkoli“ bazu po dolasku.
U bazi je pojačano obezbeđenje uoči protesta, a lokalna policija ispalila je suzavac u masu pre nego što je objekat mogao da bude opkoljen.
Neki demonstranti su uzvikivali pro-Hamasove slogane, objavio je turski novinski sajt Daili Ummah. Kako je saopšteno, korišćeni su suzavac, gumeni meci i vodeni topovi da bi se oterala masa od američke baze.
Nakon gušenja, organizatori IHH-a su navodno pozvali masu da se raziđe. Trenutno nema izveštaja o žrtvama.
Protesti su izbili širom Turske nakon početka izraelske vazdušne kampanje protiv Hamasa prošlog meseca. Dok izraelska vlada tvrdi da cilja na militantnu grupu sa sedištem u Gazi, 67 odsto ubijenih u kampanji bombardovanja bili su žene i deca, prema podacima UN. Izraelski tenkovi i trupe od tada su se preselili u enklavu, a više od 9.700 Palestinaca je poginulo, prema najnovijim podacima Ministarstva zdravlja Gaze. Više od 1.400 ljudi je ubijeno u Izraelu u istom periodu, većina njih tokom Hamasovog napada 7. oktobra na jevrejsku državu.
SAD su podržale Izrael oružjem, municijom i finansijskim sredstvima, kao i raspoređivanjem dve grupe nosača aviona u regionu. Iako je Turska saveznik SAD u NATO-u, Ankara je opozvala svog ambasadora u Izraelu, dok je predsednik Redžep Tajip Erdogan optužio izraelsku vojsku za ratne zločine i prekinuo kontakt sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom.
„Verujem da treba da zaustavimo Izrael — koji izgleda kao da je potpuno poludeo i izgubio ga — što je pre moguće“, izjavio je Erdogan u četvrtak, dodajući da će Ankara „obezbediti da se oni koji su odgovorni za ratne zločine u Gazi suoči sa pravda.”
SAD koriste vazdušnu bazu Indžirlik od sredine 1950-ih. Tokom decenija, baza je bila mesto za izviđačke letove iznad Sovjetskog Saveza, borbene misije u Iraku i Avganistanu i misije vazdušne podrške tokom američke kampanje protiv Islamske države (IS, bivša ISIS) 2015. SAD takođe skladišti oko 50 nuklearnih bombi B61 na Indžirliku.
Baza je povremeno bila žarište anti-SAD i anti-NATO protesta, sa hiljadama demonstranata koji su okruživali objekat i palili američke zastave 2016. tokom pokušaja državnog udara protiv Erdogana.