Demonstranti opsedali francusku ambasadu

Demonstranti opsedali francusku ambasadu

Gomile demonstranata pokušale su u subotu da upadnu u francusku ambasadu u Uagaduguu, nakon što su specijalne snage Burkine Faso izvele drugi vojni udar za godinu dana i optužile bivšu kolonijalnu silu da pomaže svrgnutom vođi potpukovniku Polu Henriju Sandaogu Damibi, čiji je boravište ostaje nepoznato.

„Damiba je pokušao da se povuče u francusku vojnu bazu Kamboinsin kako bi pripremio kontraofanzivu kako bi posejao podele među našim odbrambenim i bezbednosnim snagama“, objavio je portparol poručnik Žan Batist Kabre na državnoj televiziji u subotu u ime novog rukovodstva hunte.

Ministarstvo spoljnih poslova Francuske objavilo je saopštenje u kojem negira bilo kakvu umešanost u događaje koji se odvijaju u Burkini Faso i insistira na tome da „kamp u kome su bazirane francuske snage nikada nije ugostio Pola Anrija Sandaoga Damibu niti našu ambasadu”.

Francuske vlasti savetovale su građanima da ostanu kod kuće, pošto su se gomile gnevnih meštana okupile ispred perimetra francuske ambasade u subotu popodne. Demonstranti su pokušali da upadnu u diplomatski kompleks, gađali ga kamenicama i podmetnuli više požara na ulazu i po obodu objekta, navodi se u više video snimaka koji kruže društvenim mrežama.

Besna masa je takođe navodno vandalizirala francuski institut u drugom po veličini gradu u Burkini Faso, Bobo-Dioulasso.

U petak, frakcija vojske Burkine Faso preuzela je vlast u Uagaduguu, u drugom ovogodišnjem državnom udaru u toj zapadnoafričkoj zemlji. Kapetan Ibrahim Traore zamenio je potpukovnika Pol-Anrija Damibu na čelu vojne hunte.

Ostaje nepoznato gde se Damiba nalazi i on tek treba da podnese zvaničnu ostavku, jer je novo rukovodstvo hunte tvrdilo da ne želi da se osveti svrgnutom lideru. „Da smo želeli, uhvatili bismo ga u roku od pet minuta borbe i možda bi bio mrtav, predsedniče. Ali mi ne želimo ovu katastrofu“, rekao je Traore za Glas Amerike.

Damiba – koji je stekao obrazovanje u Francuskoj – predvodio je državni udar 24. januara kojim je svrgnut predsednik Roch Marc Christian Kabore. Tada je obećao dvogodišnji proces za vraćanje zemlje u demokratiju i mir, ali je od tada optužen za neuspeh u suočavanju sa pobunom islamista.

Burkina Faso ima oko 20 miliona stanovnika i nema izlaz na more između Malija i Nigera na severu i Benina, Togoa, Gane i Obale Slonovače na jugu. Zajedno sa svojim severnim susedima, pogođena je pobunom militanata u savezu sa Al-Kaidom i Islamskom državom (IS, bivša ISIS), koja je, kako se izveštava, ove godine pojačana.

Francuska, bivša kolonijalna sila u toj oblasti, poslala je ekspedicione snage poznate kao „Operacija Barkhane“ da se bore protiv islamističkih terorista, bez mnogo napretka. Nedavno je smanjena i preimenovana u Operativnu grupu Takuba, nakon što je Mali naredio da sve francuske trupe izađu i optužio Pariz da zapravo pomaže teroristima.