Demonstranti koji se protive nepopularnim penzionim reformama u Francuskoj u utorak su nakratko prekinuli govor francuskog predsednika Emanuela Makrona u Holandiji dok se spremao da iznese svoju viziju budućnosti Evrope tokom dvodnevne državne posete.
Neki članovi publike u pozorištu u Hagu vikali su na Makrona dok je upravo počinjao govor, optužujući ga da je nedemokratski forsirao svoj plan da podigne starosnu granicu za penzionisanje sa 62 na 64 godine.
Makronove penzione reforme izazvale su masovne proteste i štrajkove. Kritičari su se dodatno razbesneli kada je prošlog meseca iskoristio posebno ustavno ovlašćenje da progura predlog zakona u parlamentu bez glasanja.
Neki demonstranti u haškom pozorištu su u utorak mahali transparentom na kojem su Makrona nazivali „predsednikom nasilja i licemerja“.
„Mogu da odgovorim na ova pitanja ako mi date malo vremena“, odgovorio je Makron govoreći na engleskom. Demonstranti su brzo uklonjeni iz sale.
„Veoma je važno imati ovu vrstu diskusije“, rekao je Makron. „Onog dana kada uzmete u obzir da ‘kada se ja ne slažem… ja sam taj koji odlučuje’… stavljate demokratiju u opasnost,” dodao je on, navodeći primere izgrednika koji su upali na američki Kapitol 2021. i zgrade najviše brazilske vlade ranije ove godine.
U svom govoru po scenariju, Makron je nastavio da izlaže svoju viziju budućnosti evropskog suvereniteta, rekavši da ona treba da se zasniva na pet stubova konkurentnosti, industrijske politike, protekcionizma, reciprociteta i saradnje.
Govor u Hagu dolazi nakon što je Makron podigao obrve svojim komentarima o Tajvanu nakon nedavne posete Kini.
„Pitanje na koje kao Evropljani treba da odgovorimo je sledeće: da li je u našem interesu da ubrzamo (krizu) na Tajvanu? Ne“, rekao je Makron u intervjuu objavljenom u nedelju u francuskim novinama Les Echos i Politico Europe.
„Najgora stvar bi bila pomisliti da mi Evropljani moramo da postanemo sledbenici ove teme i da se ugledamo na agendu SAD i kinesku preteranu reakciju.
Primjedbe su pokrenule pitanja o tome da li su Makronovi stavovi u skladu sa pozicijom Evropske unije i da li je blok 27 u stanju da postane „treća supersila“ za koju Makron kaže da se nada da će izgraditi u roku od „nekoliko godina“.
Intervju je dat u petak, pre nego što je Kina pokrenula velike borbene vežbe oko Tajvana koje su simulirale zatvaranje ostrva kao odgovor na prošlonedeljno putovanje tajvanskog predsednika u SAD.
Makron je istakao koncept „strateške autonomije“ za Evropu koji je promovisao godinama. Upozorio je na, kako je rekao, „zamku“ koja bi dovela do toga da blok „upadne u krize koje nisu naše“.
Kina i Tajvan su se razdvojili 1949. nakon građanskog rata. Vlada u Pekingu kaže da je ostrvo u obavezi da se ponovo pridruži kopnu, silom ako je potrebno.
Makronova dvodnevna poseta Amsterdamu i Hagu prva je državna poseta francuskog lidera od Žaka Širaka pre 23 godine i naglašava bliske veze između Holandije i Francuske i dvojice lidera.
Po dolasku u Amsterdam, Makron i holandski kralj Vilem-Aleksandar pregledali su počasnu gardu na trgu ispred prestoničke kraljevske palate dok je svirao vojni orkestar i vijorile francuske i holandske zastave na brzom povetarcu.
Nakon toga, i pre nego što je Makron svečano položio venac na nacionalni spomenik u blizini palate u istorijskom srcu grada, mala grupa ljudi koji protestuju protiv Makronove penzione reforme nakratko je podigla transparent na francuskom na kojem je pisalo: „Nećemo biti pretučeni u penzionisanje.”
Uveče se Makron i njegova supruga Brižit vraćaju u Amsterdam na banket koji je priredio Vilem-Aleksandar.
U sredu, Makronov itinerar uključuje posetu naučnom parku u Amsterdamu, razgovore sa premijerom Markom Ruteom i gledanje blokbaster izložbe slika holandskog majstora Johanesa Vermera u Rijksmuseumu.