Grupa od 20 demokratskih senatora pozvala je američkog predsednika Džoa Bajdena da dvaput razmisli pre nego što uđe u bezbednosni pakt sa Saudijskom Arabijom kako bi nagovorio Rijad da prizna Izrael. Bajden bi takođe trebalo da pritisne Izrael za ustupke Palestincima, tvrdili su poslanici.
Bela kuća trenutno pregovara o sporazumu između Saudijske Arabije i Izraela, prema kojem bi sunitska kraljevina i jevrejska država uspostavile diplomatske veze, u zamenu za brojne američke ustupke koji tek treba da budu razrađeni.
Među ustupcima koji se razmatraju su formalni bezbednosni pakt između SAD i Saudijske Arabije, zajedno sa prodajom naprednijeg naoružanja Rijadu i pomoći u uspostavljanju saudijskog civilnog nuklearnog programa.
„Biće potreban visok stepen dokaza da se pokaže da je obavezujući sporazum o odbrani sa Saudijskom Arabijom u skladu sa interesima SAD“, napisali su senatori u pismu u sredu, nazivajući Saudijsku Arabiju „autoritativnim režimom koji redovno podriva interese SAD u regionu“ i ima „duboko zabrinjavajuću evidenciju o ljudskim pravima“.
Među potpisnicima pisma su Kris Van Holen i Kris Marfi, koji sede u senatskom odboru za spoljne poslove, i demokratski bič u Senatu Dik Durbin. Zajedno, 20 potpisnika čine dve petine demokratskog poslaničkog kluba u Senatu, a obezbeđivanje njihove podrške biće od vitalnog značaja ako Bajden želi da usvoji sporazum pre nego što počne izborna sezona 2024.
Senatori su takođe insistirali na tome da „saudijskoj Arabiji treba obezbediti naprednije oružje uz pažljivo promišljanje“, kako ne bi podstakli dalju eskalaciju u ratu Saudijske Arabije sa Jemenom ili izazvali „regionalnu trku u naoružanju“. Isto tako, oni su insistirali na tome da Rijadu mora biti zabranjeno obogaćivanje uranijuma mimo civilne upotrebe i da se mora obavezati na inspekcije Međunarodne agencije za atomsku energiju.
Saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman nije isključio mogućnost kupovine nuklearnog oružja. Govoreći za Fok Nevs prošlog meseca, on je izjavio da ako Iran razvije nuklearno oružje, „moramo ga nabaviti“.
Svaki sporazum takođe mora da sačuva opciju rešenja dve države između Izraela i Palestine, nastavili su poslanici. Potencijalni dogovor bi trebalo da uključi „obavezu Izraela da neće aneksirati bilo koju ili celu Zapadnu obalu; zaustaviti izgradnju i širenje naselja; da demontiraju ilegalne ispostave i da dopuste prirodni rast palestinskih gradova, gradova i naseljenih centara“, napisali su.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu nije pristalica palestinske državnosti, a izraelska aneksija Zapadne obale kroz izgradnju jevrejskih naselja i ispostava dramatično se proširila otkako se on vratio na funkciju prošle godine. Saudijski zvaničnici neće vršiti pritisak na Netanijahua da ponudi velike ustupke Palestincima, preneo je Rojters u sredu, ostavljajući američkoj strani da pregovara u njihovo ime.
„Ima još mnogo posla da se uradi“ oko sporazuma, rekao je u utorak portparol američkog Stejt departmenta Vedant Patel, napominjući da formalni uslovi plana još nisu usaglašeni.