Demokratski američki senator Tim Kejn i predstavnica Barbara Li izrazili su u nedelju zabrinutost zbog odluke administracije predsednika Džoa Bajdena da pošalje kasetne bombe u Ukrajinu za borbu protiv ruske invazije.
Sjedinjene Države su u petak saopštile da će snabdevati Kijev široko zabranjenim bombama kao deo novog bezbednosnog paketa vrednog 800 miliona dolara koji povećava ukupnu američku vojnu pomoć na više od 40 milijardi dolara od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022.
Grupe za ljudska prava i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš doveli su u pitanje odluku Vašingtona o municiji.
Kejn je rekao da ima „neke prave sumnje“ u vezi sa odlukom SAD da pošalju kasetne bombe u Ukrajinu jer bi to moglo da inspiriše druge zemlje da zaobiđu međunarodnu konvenciju o zabrani municije.
„To bi moglo dati zeleno svetlo i drugim nacijama da učine nešto drugačije“, rekao je Kejn za Foks njuz u nedelju. Međutim, dodao je da „ceni što se Bajdenova administracija suočila sa rizicima“.
„Oni neće koristiti ovu municiju protiv ruskih civila“, rekao je Kejn, koji sedi u senatskom komitetu za oružane snage, o potencijalnoj upotrebi tih bombi od strane Ukrajine, dodajući da je Kijev dao uveravanja koja je u petak iznela Bela kuća.
Kasetnu municiju zabranjuje više od 100 zemalja. Rusija, Ukrajina i Sjedinjene Države nisu potpisale Konvenciju o kasetnoj municiji, koja zabranjuje proizvodnju, skladištenje, upotrebu i prenos oružja.
Obično ispuštaju veliki broj manjih bombi koje mogu da ubiju neselektivno na širokom području. Oni koji ne eksplodiraju predstavljaju opasnost decenijama nakon završetka sukoba.
Li je pozvao Bajdenovu administraciju da preispita taj korak.
„Kasetne bombe nikada ne bi trebalo da se koriste. To je prekoračenje granice“, rekla je ona za CNN u nedelju, dodajući da Sjedinjene Države rizikuju da izgube svoje „moralno vođstvo“ slanjem kasetnih bombi u Ukrajinu.
Portparol za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi branio je tu odluku i rekao da su Sjedinjene Države veoma fokusirane na napore u deminiranju u Ukrajini.
„Veoma smo svesni zabrinutosti zbog civilnih žrtava i neeksplodiranih ubojnih sredstava koje pokupe civili ili deca i budu povređeni“, rekao je Kirbi u intervjuu za ABC „Ove nedelje“.
„Ali ova municija pruža korisnu sposobnost na bojnom polju“, rekao je on. On je dodao da Rusija koristi kasetnu municiju u Ukrajini i „neselektivno ubija civile“, dok će je Ukrajinci koristiti za odbranu sopstvene teritorije.
Podrška Ukrajini usred ruske invazije uglavnom je bila dvostranačka u Sjedinjenim Državama. Bajdenova administracija i mnogi američki poslanici iz Demokratske i Republikanske stranke branili su odluku da se kontroverzno oružje pošalje Ukrajini, rekavši da je ono bilo potrebno za ubrzanje kontraofanzive Kijeva.
Predstavnik SAD Majkl Mekol, predsedavajući Komiteta za spoljne poslove Predstavničkog doma, rekao je da ukrajinska kontraofanziva ide sporo i da bi kasetne bombe mogle da budu „promena igre“ za Ukrajince.
„Ne vidim ništa loše u tome“, rekao je Mekol za CNN u nedelju.