Demokrate u Senatu odbijaju amandmane na zakon o klimi i lekovima

Demokrate u Senatu odbijaju amandmane na zakon o klimi i lekovima

VAŠINGTON – Američki Senat je u nedelju odbio pokušaje da se izmeni mera od 430 milijardi dolara koju je tražio predsednik Džo Bajden, pošto su demokrate napredovale u naporima da se usvoji zakon koji ima za cilj kontrolu klimatskih promena i smanjenje troškova lekova koji se izdaju na recept za starije. .

Senatori, koji su radili tokom vikenda na usvajanju zakona koji je centralni za Bajdenovu domaću agendu, radili su do ranih jutarnjih sati u nadi da će usvojiti zakon pre početka avgustovske pauze. Predlog zakona takođe nastoji da pooštri sprovođenje plaćanja poreza od strane korporacija i bogatih.

„Sada je vreme da se krene napred sa velikim, hrabrim paketom za američki narod“, rekao je lider većine u Senatu Čak Šumer na početku debate u subotu uveče.

On je rekao da zakon sadrži „najhrabriji paket čiste energije u američkoj istoriji“ za borbu protiv klimatskih promena uz istovremeno smanjenje potrošačkih troškova za neke lekove i energiju.

Demokrate su navukle oštre napade republikanaca zbog zakonskih 430 milijardi dolara nove potrošnje i više od 740 milijardi dolara novih prihoda.

Ipak, demokrate kažu da njihov predlog zakona ima duboku podršku među biračima. Oni se nadaju da će njegovo usvajanje u Senatu i Predstavničkom domu do kraja sledeće nedelje pomoći demokratskim kandidatima na izborima na sredini mandata 8. novembra u vreme kada Bajden, lider njihove stranke, pati od anemične javnosti.

Demokrate se bore da zadrže svoju usku kontrolu nad Senatom i Predstavničkim domom.

Nakon što su u subotu proveli nekoliko sati raspravljajući o zakonu, senatori su se zalagali za „glasanje za ramu“ u kojem su brzom paljbom ponuđeni demokratski i republikanski amandmani.

Mnogo sati nakon poduhvata, nije bilo vidljivih znakova da su senatori ostali bez energije ili amandmana, pošto su porazili više od desetine njih, a do sada nisu odobrili nijednog.

U toku procesa, republikanci su iznudili glasanje o imigracionim amandmanima, uključujući jedan koji je podstakao angažovanje više agenata granične patrole uz smanjenje drugih troškova.

Još jedan republikanski predlog bi uveo politiku Trampove administracije koja proističe iz pandemije COVID-19 koja je efektivno zatvorila američki sistem azila. Bajdenova administracija je bila u pravnoj borbi da bi zamenila politiku „Naslov 42“ onim što je opisala kao humaniji i uređeniji sistem za migrante koji prelaze jugozapadnu granicu sa Meksikom.

Iako je amandman za naslov 42 poražen sa 50 prema 50 glasova, on će verovatno postati pitanje kampanje uoči novembarskih izbora, primoravajući ranjive demokratske senatore u pograničnim državama, kao što je Mark Keli u Arizoni, da brane svoju opoziciju.

Demokrate su bile ujedinjene u protivljenju amandmanima, plašeći se da bi bilo kakva značajna promena mogla da poremeti njihovu koaliciju od 50 senatora potrebnih da zakon održi na pravom putu.

Šumer je u subotu proslavio odluku parlamentaraca Doma kojom se dozvoljava usvajanje zakona samo običnom većinom, zaobilazeći pravilo filibustera koje zahteva 60 glasova u Domu od 100 mesta za unapređenje većine zakona. To će omogućiti demokratama da ga prenesu preko primedbi republikanaca.

Nezavisni senator Berni Sanders, bivši predsednički kandidat vezan za demokrate, bio je ozbiljno poražen prvim ponuđenim amandmanom. To bi uveliko povećalo broj lekova koji se izdaju na recept prema zakonu koji ispunjavaju uslove za pregovaranje o ceni prema vladinom planu osiguranja Medicare za starije osobe.

Glas protiv amandmana 99-1 izazvao je samo Sandersovu podršku.

Senat je takođe velikom većinom pobedio Sandersovu ponudu da proširi pokrivenost Medicare-a za naočare, slušne aparate i stomatološku negu.

Ovaj medicinski deo širokog zakona, o kojem su demokrate pregovarale tokom nekoliko meseci, omogućio bi Medicare-u da 2026. počne pregovore sa farmaceutskom industrijom o cenama ograničenog broja lekova koji se izdaju na recept kao način smanjenja troškova. To bi takođe postavilo gornju granicu od 2.000 dolara godišnje na troškove lekova iz džepa u okviru Medicare programa za lekove.

Drugi delovi zakona smanjili bi emisiju ugljenika u SAD za 40 odsto 2030. godine kroz federalne podsticaje za proizvodnju i kupovinu električnih vozila i druge „zelene“ energije, sa ciljem da se sveukupno snize cene energije u vreme visoke inflacije.

Senat je takođe brzo odbacio republikanske amandmane da se smanji novopredložena naknada za rafinerije nafte kako bi se pomoglo u plaćanju čišćenja izlivanja toksičnog otpada i drugi da se odmah proširi savezni lizing projekata bušenja nafte na kopnu.

„Umesto da molimo diktatore u drugim zemljama da povećaju proizvodnju nafte i gasa, trebalo bi da proširimo američku proizvodnju“, bezuspešno je molio republikanski senator Džon Baraso.

Predlog zakona od 755 stranica uključuje minimalni porez na korporacije od 15 odsto i zatvaranje rupa koje bogati mogu da iskoriste da izbegnu plaćanje poreza. Takođe bi finansirao zapošljavanje većeg broja radnika IRS-a kako bi se bolje izvršilo plaćanje poreza i uveo novu akcizu na otkup akcija.

Od republikanaca se očekivalo da pokušaju da ukinu demokratsku odredbu koja nameće ograničenje od 35 dolara mesečno za troškove insulina, koji su naglo skočili.

Farmaceutska industrija SAD lobirala je protiv inicijative koju su republikanci odbacili kao opasnu „socijalističku kontrolu cena“.