U delovima Kine prošlog meseca je zabeležen najtopliji avgust u istoriji, saopštila je meteorološka služba, pošto su japanske vlasti objavile da je ovo leto bilo najtoplije od kada su počeli da se beleže.
Kina je vodeći emiter gasova staklene bašte, za koje naučnici kažu da su pokretači globalnih klimatskih promena.
Peking se obavezao da će emisiju ugljen-dioksida koji zagreva planetu dovesti do vrhunca do 2030. godine i na nulu do 2060. godine.
Njena meteorološka služba je u članku objavljenom u nedelju navela da su prosečne temperature vazduha prošlog meseca u osam provincija, regiona i gradova „najtoplije u istom periodu“ od kada se beleži.
Među njima su megagrad Šangaj, provincije Đangsu, Hebej, Hajnan, Đilin, Liaoning i Šandong, kao i severozapadni region Sinđang, saopštila je meteorološka služba.
Još pet provincija je označilo svoj drugi najtopliji avgust, dok je još sedam izdržalo treći najtopliji.
„Kada se osvrnemo na protekli mesec, većina delova Kine je doživela toplije leto nego prethodnih godina“, saopštila je meteorološka služba.
U glavnim populacijskim centrima Šangaja, Hangdžoua i Čongkinga takođe je zabeleženo više „dana sa visokom temperaturom“—obično proglašenih kada živa pređe 35 stepeni Celzijusa—nego u bilo kom avgustu otkako je počelo da se beleži.
Iako se očekuje da će se vrućina povući na većem dijelu sjevera kako jesen počne, „još je prerano da se u potpunosti završi“, saopštila je meteorološka služba.
Klimatski naučnici su već predvideli da će 2024. biti najtoplija zabeležena godina za Zemlju zbog zagrevanja planete.
Kopernikova služba za klimatske promene (C3S) saopštila je da je jul bio drugi najtopliji u knjigama rekorda iz 1940. godine, samo nešto hladniji od jula 2023.
Ekstremne vrućine zahvatile su veći deo istočne Azije ovog leta, a Japan je u ponedeljak saopštio da je njegova dugoročna prosečna temperatura između juna i avgusta bila 1,76C iznad standardne vrednosti — što je jednako nivou zabeleženom u leto 2023. — najviša od kada je statistika počela da se vodi. 1898. godine.
Rastuće globalne temperature takođe čine ekstremne vremenske prilike sve učestalijim i intenzivnijim, a Kina je doživela leto ekstremnog vremena, od toplotnih talasa na većem delu severa i zapada do razornih poplava u centralnim i južnim regionima.
Kineske meteorološke vlasti saopštile su da je jul bio najtopliji mesec u zemlji od kada su počeli da se beleže, preneli su državni mediji, pošto ekstremne temperature i dalje postoje u velikim delovima sveta.
Jul 2024. bio je „najtopliji jul od kada su 1961. počela kompletna posmatranja i najtopliji pojedinačni mesec u istoriji posmatranja“, saopštila je državna televizija CCTV, pozivajući se na meteorološke vlasti.
Prosečna temperatura vazduha u Kini tog meseca bila je 23,21C, što je premašilo prethodni rekord od 23,17C u 2017. godini, saopštila je CCTV.