Deca u zapadnoj i centralnoj Africi sve su više izložena ekstremnoj vrućini, što stvara zdravstvene probleme, navodi se u novom izveštaju UNICEF-a objavljenom u sredu.
Učestalost toplotnih talasa u regionu se više nego učetvorostručila od 1960-ih, navodi se u izveštaju. Zapadna Afrika je ranije ove godine doživela talas vrućine bez presedana koji je doveo do porasta smrtnih slučajeva.
Jedna bolnica u Maliju prijavila je 102 smrtna slučaja u prva četiri dana aprila, u poređenju sa 130 smrtnih slučajeva u celom aprilu prošle godine. Nepoznato je koliko je smrtnih slučajeva bilo zbog ekstremnih vremenskih prilika, jer takvi podaci ne mogu biti objavljeni u skladu sa propisima koje su nametnuli vojni vladari zemlje.
Ekstremne vrućine stvaraju zabrinutost za zdravlje dece i trudnica jer su povezane sa većim šansama za mrtvorođenost, malom porođajnom težinom i prevremenim porođajima, navodi se u izveštaju.
„Izloženost visokim nivoima toplote takođe čini decu ranjivijom na razvoj hroničnih bolesti i dobijanje zaraznih bolesti koje se šire na visokim temperaturama, kao što su malarija i denga“, rekao je za The Dejvid Knaute, regionalni specijalista za klimu u Dečjoj agenciji UN. Associated Press.
Centralna Afrika se trenutno bori sa epidemijom mpoksa, ranije poznate kao majmunske boginje, zarazne bolesti koja nesrazmerno pogađa decu. Zvaničnici Afričkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti rekli su da je skoro 70 odsto slučajeva mipoksa u Kongu kod dece mlađe od 15 godina, koja su takođe činila 85 odsto smrtnih slučajeva. Svetska zdravstvena organizacija je u sredu proglasila epidemiju globalnom vanrednom situacijom.
Izveštaj UNICEF-a pozvao je vlade da smanje emisije ugljenika kako bi se pod kontrolom povećale temperature i zaštitila deca.
„Oni odrastaju u zemljama koje gotovo ništa nisu doprinele klimatskim promenama, ali se suočavaju sa nekim od najtežih posledica“, rekao je Knaute.