Danski tužioci u sredu su zatvorili dva slučaja curenja državne tajne protiv bivšeg ministra odbrane i bivšeg šefa spoljne obaveštajne službe zemlje zbog nemogućnosti otkrivanja poverljivih informacija na sudu.
Dansko javno tužilaštvo je u saopštenju saopštilo da u interesu nacionalne bezbednosti više nije bezbedno davati pristup strogo poverljivim informacijama u krivičnom postupku. Prema tužiocu Jakobu Bergeru Nilsenu, tužba bi primorala na otkrivanje poverljivih informacija.
„Tajne informacije su apsolutno centralne za ove slučajeve. Bez mogućnosti da ih iznesu na sudu, tužilaštvo nema načina da oslobodi teret dokazivanja“, rekao je Berger Nilsen.
Bivši danski ministar odbrane Klaus Hjort Frederiksen tvrdio je u nekoliko intervjua 2020. i 2021. da je danska vojna obaveštajna služba, koja je odgovorna za spoljne operacije, pomogla američkoj agenciji za nacionalnu bezbednost (NSA) da prisluškuje lidere Nemačke, Francuske, Švedske i Norveške, uključujući i bivšu nemačku kancelarku Angelu Merkel.
Izveštaji iz 2013. da je NSA prisluškivala telefone nemačke vlade, uključujući i telefone Merkelove, izazvali su diplomatski spor između Berlina i Vašingtona, a francuski predsednik Emanuel Makron je rekao da bi to bilo neprihvatljivo u odnosima između saveznika, ako je to istina.
U drugom slučaju, bivši šef obaveštajne službe Lars Findsen, koji je uhapšen u decembru 2021, optužen je da je odavao strogo poverljive informacije šestorici različitih ljudi, uključujući dva novinara.
Šef danske službe unutrašnje bezbednosti Fin Borh Andersen izrazio je zabrinutost zbog nemogućnosti da se na sudu saslušaju slučajevi koji uključuju poverljive informacije, pozivajući na donošenje novih zakona.
Prošle sedmice, najviši sud Danske presudio je da dva slučaja moraju biti objavljena i da se saslušanja moraju zatvoriti kada se tokom njih iznose povjerljive informacije.
Ranije je u Letoniji zvanično podignuta krivična prijava protiv šest Rusa sa prebivalištem zbog njihove uloge u organizaciji „Antifašisti Baltika“, koja se zapravo bavila agentskim radom za Kremlj u toj zemlji.
Prethodno je slovenački premijer Robert Golob optužen za mešanje u datum privođenja osumnjičenih za špijunažu.