Dagestanski Jevreji odlučni u obnovi i zajedničkom životu

Dagestanski Jevreji odlučni u obnovi i zajedničkom životu

Jevreji u većinski muslimanskom regionu Dagestanu na jugu Rusije odlučni su da se reorganizuju i obnove nakon smrtonosnog napada islamskih militanata na verske objekte u dva grada prošlog vikenda. U napadima u glavnom gradu Mahačkali i gradu Derbentu u nedelju, 21 osoba, uglavnom policajci, izgubila su živote, dok je najmanje 43 osobe povređeno. Glavni rabin Rusije Berel Lazar izjavio je da je stara sinagoga u Derbentu, koja je bila centar jevrejskog života u regionu, uništena u požaru tokom napada. Među žrtvama bio je i sveštenik Nikolaj Kotelnikov, ruski pravoslavni sveštenik, koji je ubijen dok je služio vernicima u crkvi u Derbentu.

Jevrejska zajednica u Dagestanu neće se povući u strahu od ekstremista, već će otvoreno nastaviti da praktikuje svoju religiju. Očekuju da će država preduzeti mere za njihovu zaštitu i veruju da će se moći obnoviti i ojačati. Ovadija Isakov, vođa sinagoge u Derbentu, preživeo je ranjavanje u antisemitskom napadu 2013. godine i i dalje služi zajednici tokom praznika i posebnih prilika.

Nakon rata između Izraela i Hamasa u oktobru, došlo je do nemira na aerodromu u Mahačkali kada je avion sleteo iz Tel Aviva. Više od 20 ljudi je povređeno tokom sukoba sa grupom muškaraca koji su nosili antisemitske parole. Sinagoga u Derbentu igra ključnu ulogu u životu jevrejske zajednice, a Juhuro, poznati kao „planinski Jevreji“, su ponosni na svoj identitet i ističu svoju povezanost sa Dagestanom.

Dagestan, sa svojih oko 3 miliona stanovnika, karakteriše etnička raznovrsnost i bogata tradicija. Odnosi između Jevreja i muslimana su istorijski bili kompleksni, ali uglavnom prijateljski. Jezik dagestanskih Jevreja, poznat kao Juhuri, predstavlja važan deo njihovog kulturnog nasleđa, iako je ugrožen zbog malog broja govornika širom sveta.

Rabin Lazar ističe da većina muslimanskog stanovništva u Dagestanu osuđuje nedeljne napade i zabrinuta je zbog ekstremizma. Nakon egzodusa jevrejskog naroda tokom čečenskih ratova, broj jevrejskih porodica u Derbentu i Mahačkali je značajno opao. Dok se nadaju zaštiti države, neki članovi jevrejske zajednice nisu optimistični u vezi sa odgovorom vlasti.