Rute: Da bi sprečio rat, NATO mora da prihvati ratni način razmišljanja

Rute: Da bi sprečio rat, NATO mora da prihvati ratni način razmišljanja

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute istakao je potrebu da Alijansa i njene države članice pređu sa mirnodopskog razmišljanja na ratni način razmišljanja kako bi sprečili buduće sukobe na teritoriji NATO-a.

Govoreći u Briselu tokom uvodnog obraćanja pod nazivom „Da bi se sprečio rat, NATO mora da potroši više“ u istraživačkom centru Karnegi Evropa, Rute je pozvao na ubrzanu proizvodnju odbrane i povećanje vojne potrošnje.

„Naše odvraćanje je dobro – za sada. Ali brinem se za sutra… Opasnost se kreće ka nama punom brzinom. Ono što se dešava u Ukrajini moglo bi da se desi i ovde“, rekao je Rute.

On je naglasio da se NATO mora brzo prilagoditi kako bi se suočio sa novim pretnjama, što zahteva „turbo“ pristup proizvodnji i potrošnji odbrane.

Dok je NATO napravio značajne korake — kao što je povećanje snaga visoke spremnosti, proširenje vojnih vežbi i raspoređivanje trupa i opreme duž svog istočnog krila — Rute je tvrdio da su ove mere nedovoljne za izazove koji su pred nama.

Rutte je istakao potrebu da se preispita fragmentirana i nedovoljno finansirana odbrambena industrija Evrope, koja se bori da se poveća zbog decenija zanemarivanja tokom mira.

Evropska odbrambena industrija je „premala, previše fragmentirana i prespora“, primetio je on. U međuvremenu, ruske vojne fabrike rade danonoćno, a Kina ubrzano unapređuje svoje vojno-industrijske sposobnosti.

Rute je istakao da Kina modernizuje svoje snage, uključujući nuklearne kapacitete, brzinom bez presedana. Očekuje se da će kineski nuklearni arsenal do 2030. godine premašiti 1.000 bojevih glava — sa samo 200 u 2020. Uz to, Kina ulaže velika sredstva u najsavremenije tehnologije kao što su veštačka inteligencija, kvantno računarstvo i svemirski programi.

„Rusija i Kina jure napred. Rizikujemo da zaostanemo, što je veoma opasno“, upozorio je Rute.

Uprkos ovoj zabrinutosti, Rute je izrazio uverenje u sposobnost NATO-a da nadmaši svoje rivale ako bude delovao odlučno. On je naglasio važnost povećanja proizvodnje i iskorištavanja odbrambenih planova NATO-a, koji ocrtavaju neophodne sposobnosti — od brodova i tenkova do satelita i dronova.

„Ukrajinci se bore protiv ruskih rojeva dronova. To je ono na šta treba da budemo spremni“, rekao je on.

Kako je ranije saopšteno, početkom decembra Mark Rute je naglasio da, u trenutnoj bezbednosnoj situaciji, ranije postavljeni cilj minimalne potrošnje za odbranu od 2% BDP-a više ne zadovoljava potrebe Alijanse za odvraćanje i odbranu.

Zemlje članice NATO-a trenutno pregovaraju o povećanju ciljeva blokova za odbranu, koji bi mogli dostići 3% BDP-a ili čak više. Već nekoliko država na liniji fronta, uključujući Poljsku i baltičke zemlje, imaju budžet za odbranu koji premašuje ovaj potencijalni „prag“ za potrošnju na odbranu.