Muškarac iz predgrađa Sijetla osuđen je u petak na dve godine federalnog zatvora zbog pretnje pucanjem na crne kupce u prodavnicama prehrambenih proizvoda u Bafalu u Njujorku i preduzećima u drugim državama.
Džoi Džordž iz Linvuda izjasnio se krivim u novembru za međudržavne pretnje i zločin iz mržnje u vezi sa mešanjem u aktivnosti koje su zaštićene na saveznom nivou, izvestio je The Daili Herald.
Kao deo sporazuma o priznanju krivice, Džordž je priznao da je telefonirao preteći da će pucati na crne kupce u prodavnicama u Bafalu, restoranima u Kaliforniji i Konektikatu i dispanzeru marihuane u Merilendu.
Prema sporazumu o priznanju krivice, Džordž je počeo da zove u julu — govoreći osoblju u jednoj prodavnici da ga „shvate ozbiljno“ jer se „spremao da ubije sve crne kupce“. Jedna prodavnica zatvorena.
U maju je čovek masakrirao 10 crnih kupaca i zaposlenih i povredio nekoliko drugih u Tops Friendli Supermarketu u Bafalu. 19-godišnji belac, Pejton Gendron, izjasnio se krivim za ubistvo i optužbe za terorizam motivisan mržnjom, garantujući da će ostatak života provesti u zatvoru.
Džordž nije nazvao istu prodavnicu, već je to naveo u pretnjama, rekli su tužioci.
Njegovi pozivi preduzećima u drugim državama takođe su uključivali pretnje Crncima, au jednom slučaju i Hispanoamerikancima, rekli su tužioci.
„Ono što je uradio u ovom slučaju bilo je žalosno“, rekao je pomoćnik američkog tužioca Tomas Vuds na izricanju presude u petak.
Džordžov javni branilac, Mohamed Hamudi, rekao je da njegov klijent ima autizam i da pati od posttraumatskog stresnog poremećaja nakon traumatskog, nasilnog detinjstva zbog kojeg se odvojio od stvarnosti.
Dok je bio u Federalnom pritvorskom centru u SeaTac-u, Džordž je bio kod psihologa, rekao je Hamoudi.
Na sudu u petak, Džordž je rekao da se kaje zbog svojih postupaka.
„Ono što sam uradio bilo je pogrešno i nema opravdanja“, rekao je. „I osećam se loše zbog ljudi koje sam uplašio.“
Sudija Okružnog suda SAD Rikardo Martinez osudio je Džordža na dve godine, što je sredina raspona smernica za izricanje kazne. On je Džordžove postupke nazvao „ničim drugim osim terorisanjem žrtava na drugoj strani tih poziva“.
Martinez je takođe rekao da slučaj pokazuje potrebu za većom brigom o mentalnom zdravlju.
„Činjenica da osobe sa intelektualnim teškoćama sa teškim problemima mentalnog zdravlja završavaju u sudnicama i sudnicama, a ne na mestima gde se o njima može brinuti i možda im se pomoći, jedna je od najtežih stvari u današnjem društvu“, rekao je sudija.