Članice UN usvojile Pakt za budućnost

Članice UN usvojile Pakt za budućnost

Zemlje članice UN danas su, u okviru Samita o budućnosti, usvojile konsenzusom Pakt za budućnost, plan koji ima za cilj da odgovori na izazove 21. veka – od sukoba preko klimatskih promena i ljudskih prava do dezinformacija.

Usvajanje ovog dokumenta u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku tokom Generalne skupštine UN omogućiće veću međunarodnu saradnju za zajedničku budućnost, objavljeno je na sajtu UN. Sedam zemalja nije podržalo dokument.

Pakt za budućnost, kako se navodi, fokusira se na pet širokih oblasti, a to su održivi razvoj, međunarodni mir i bezbednost, nauka i tehnologija, mladi i buduće generacije i transformacije globalnog upravljanja, što je ključni element jer multilateralne finansijske institucije, pa čak i same UN, nisu u stanju da pronađu rešenja za probleme 21. veka.

Usvajanjem Pakta za budućnost, države članice UN su se, između ostalog, obavezale da će ubrzati postizanje ciljeva održivog razvoja (SDG) i Pariskog klimatskog sporazuma, dva značajna sporazuma iz 2015. godine, da će slušati mlade ljude i uključiti ih u donošenje odluka na nacionalnom i globalnom nivou.

 Takođe, obavezale su se da će graditi jača partnerstva sa civilnim društvom, privatnim sektorom, lokalnim i regionalnim vlastima i drugim akterima, da će udvostručiti napore za izgradnju i održanje mirnih, inkluzivnih i pravednih društava i rešavanje osnovnih uzroka sukoba. 

Članice UN obavezale su se i da će zaštititi sve civile u oružanim sukobima, kao i da će ubrzati sprovođenje obaveza o ženama, miru i bezbednosti.

Zemlje su se obavezale da će promovosati međunarodnu stabilnost, mir i bezbednost, kao i da će se konflikti i krize rešavati mirnim sredstvima.

Takođe će biti posvećene osiguranju miroljubivih, inkluzivnih i pravednih društava, tako što će se rešavati problemi nejednakosti u i među državama, kao i posebne potrebe zemalja u razvoju, kao i ljudi u teškim situacijama.

Među ključnim principima koji se navode u Paktu za budućnost su da održavanje međunarodnog mira i bezbednosti i puno poštovanje međunarodnog prava mora da se promoviše u skladu sa ciljevima i principima Povelje Ujedinjenih nacija.