Južna Koreja: Nestašica hrane u Severnoj Koreji se pogoršava

Južna Koreja: Nestašica hrane u Severnoj Koreji se pogoršava

Čini se da se kriza sa hranom u Severnoj Koreji pogoršala, saopštila je Južna Koreja u sredu, dok su novine objavile da je Severna Koreja smanjila obroke svojim vojnicima prvi put u više od dve decenije.

Severna Koreja je praktično priznala ozbiljnu nestašicu hrane, saopštilo je južnokorejsko ministarstvo za ujedinjenje, pozivajući se na izveštaj severnokorejskih državnih medija ovog meseca o planovima za „hitni“ sastanak vladajuće stranke o poljoprivredi, piše Rojters.

„Izgleda da se situacija sa hranom pogoršala“, navodi se u saopštenju južnokorejskog ministarstva za ujedinjenje, koje se bavi odnosima sa Severnom Korejom.

Severna Koreja je poslednjih decenija patila od ozbiljne nestašice hrane, uključujući glad 1990-ih, često kao rezultat prirodnih katastrofa kao što su poplave koje štete žetvi.

Izolovana zemlja je pod strogim međunarodnim sankcijama zbog svojih programa nuklearnog oružja i balističkih projektila, a poslednjih godina njena ograničena granična trgovina je praktično ugušena samonametnutim karantinama koje imaju za cilj sprečavanje COVID-19.

Južnokorejski list DongA Ilbo objavio je u sredu da je Severna Koreja smanjila dnevne obroke hrane svojim vojnicima po prvi put od 2000. godine, pozivajući se na neidentifikovanog visokog južnokorejskog zvaničnika.

Ministarstvo za ujedinjenje saopštilo je da ne može da potvrdi detalje medijskog izveštaja, ali ono i druge agencije prate situaciju.

Severnokorejska državna novinska agencija KCNA izvestila je 6. februara da je Radnička partija Koreje sazvala sastanak Centralnog komiteta stranke za kraj februara radi „veoma važnog i hitnog zadatka da se uspostavi ispravna strategija za razvoj poljoprivrede“.

Južnokorejsko ministarstvo za ujedinjenje saopštilo je da je retkost da Severna Koreja sazove takav poseban sastanak.

Prošlog meseca, američka grupa za praćenje 38 North rekla je da je „dostupnost hrane u Severnoj Koreji verovatno pala ispod minimuma u ​​pogledu ljudskih potreba“, a nesigurnost hrane je najgora od gladi 1990-ih.

Južnokorejski ministar za ujedinjenje Kvon Jang-se rekao je da bi nedavni izveštaji severnokorejskih medija o ćerki lidera Kim Džong Una koja se pojavljuje na državnim funkcijama mogli da imaju za cilj jačanje jedinstva i lojalnost vladajućoj porodici usred produbljivanja humanitarnih nevolja.