Četvoro dece starosedelaca koja su preživela 40 dana u amazonskoj džungli nakon što se njihov avion srušio, oporavljali su se u nedelju u vojnoj bolnici u Kolumbiji, dok su se novi detalji njihove mučne priče pojavili u zemlji koja je još uvek opčinjena njihovom sagom.
Očekuje se da će deca od 13, 9 i 4 godine i 11 meseci ostati najmanje dve nedelje u bolnici na lečenju nakon spasavanja u petak, ali neka već pričaju i žele više od ležanja na krevetu, prema članovima porodice.
Manuel Ranokue, otac dvoje najmlađe dece, rekao je novinarima ispred bolnice u nedelju da mu je najstarije od četvoro preživele dece — 13-godišnja Lesli Jakobombejr Mukutuj — rekla da je njihova majka živa oko četiri dana nakon što se avion srušio u maju. 1 u kolumbijskoj džungli.
Ranokue je rekao da bi im majka pre nego što je umrla verovatno rekla: „odlazite“, očigledno tražeći od njih da napuste mesto olupine da bi preživeli. Nije naveo više detalja.
Fidencio Valensija, ujak deteta, rekao je za medije Noticias Caracol da su deca počela da pričaju i da je jedno od njih rekao da su se sakrili u debla drveća da bi se zaštitili u oblasti džungle prepunoj zmija, životinja i komaraca. Rekao je da su iscrpljeni.
„Oni barem već jedu, malo, ali jedu“, rekao je on nakon što ih je posetio u vojnoj bolnici u Bogoti u Kolumbiji. Dan ranije, ministar odbrane Ivan Velaskez rekao je da su deca bila rehidrirana i da još ne mogu da jedu hranu.
Deca su putovala sa majkom iz amazonskog sela Ararakuara u San Hoze del Gvavijare kada je avion pao.
Jednomotorni elisni avion „Cesna“ prevozio je troje odraslih i četvoro dece kada je pilot proglasio hitnu situaciju zbog kvara motora. Mala letelica je ubrzo pala sa radara i počela je potraga za preživelima.
Dairo Huvenal Mucutui, još jedan ujak, rekao je lokalnim medijima da je jedno od dece rekao da želi da počne da hoda.
„Ujače, hoću cipele, hoću da hodam, ali me bole noge“, rekao je Mucutui, dete mu je reklo.
„Jedina stvar koju sam rekao klincu (bilo je) ‘kada se oporaviš igraćemo fudbal’,“ rekao je.
Vlasti i članovi porodice rekli su da su deca preživela jedući brašno i seme manioke, kao i da je poznavanje plodova prašume takođe bilo ključno za njihov opstanak. Deca su članovi starosedelačke grupe Huitoto.
Nakon što su spasena u petak, deca su helikopterom prevezena u Bogotu, a zatim u vojnu bolnicu, gde su se u subotu sa decom sastali predsednik Gustavo Petro, vladini i vojni zvaničnici, kao i članovi porodice.
Na video snimku vazduhoplovnih snaga objavljenom u petak prikazan je helikopter koji koristi konopce za izvlačenje mladih jer nije mogao da sleti u gustu prašumu gde su pronađeni. Vojska je u petak objavila na Tviteru slike na kojima se vidi grupa vojnika i dobrovoljaca kako pozira sa decom koja su bila umotana u termo ćebad. Jedan od vojnika držao je flašu do usana najmanjeg deteta.
General Pedro Sančez, koji je bio zadužen za spasilačke napore, rekao je da su deca pronađena 5 kilometara (3 milje) od mesta nesreće na maloj šumskoj čistini. On je rekao da su spasilačke ekipe prošle u krugu od 20 do 50 metara (66 do 164 stope) od mesta gde su deca pronađena u nekoliko navrata, ali su ih propustili.
Dve nedelje nakon pada, 16. maja, tim za potragu pronašao je avion u gustoj površini prašume i pronašao tela troje odraslih u njemu, ali male dece nigde nije bilo.
Vojnici na helikopterima bacali su kutije sa hranom u džunglu, nadajući se da će to pomoći u izdržavanju dece. Avioni koji su leteli iznad tog područja ispalili su rakete kako bi pomogli u potrazi za posadom na zemlji noću, a spasioci su koristili zvučnike koji su opalili poruku koju je snimila baka braće i sestara u kojoj im je rekla da ostanu na jednom mestu.
Kolumbijska vojska poslala je 150 vojnika sa psima u tu oblast, gde su magla i gusto lišće uveliko ograničavali vidljivost. U potragu su se uključile i desetine dobrovoljaca iz starosedelačkih plemena.
Ranokue, otac najmlađe dece, rekao je da spasavanje pokazuje kako smo kao „autohtono stanovništvo obučeni da tražimo“ usred džungle.
„Dokazali smo svetu da smo pronašli avion… pronašli smo decu“, dodao je on.
Kolumbijska vlada, koja pokušava da okonča unutrašnje sukobe u zemlji, istakla je zajednički rad vojske i starosedelačke zajednice na pronalaženju dece.