Proizvođači i kupci čokolade suočavaju se s velikim izazovima, jer se cene kakaoa drastično povećavaju. U Zapadnoj Africi, gde se uzgaja većina kakaoa, širi se bolest koja smanjuje prinos. Oliver Kopenojr iz Bad Honefa, koji se bavi proizvodnjom čokolade od devedesetih, beleži rast cena i pad potražnje.
Kopenojr je prošle godine morao da poveća cene svojih proizvoda, a sada se suočava s neizvesnošću. Cene kakaoa su krajem 2024. godine bile gotovo dvostruko veće nego prethodne godine. On se trudi da zadrži svoje radnike i trenutne cene, ali strahuje od smanjenja prodaje.
Oko 65% zrna kakaoa na svetskom tržištu dolazi iz četiri zemlje Zapadne Afrike: Obale Slonovače, Gane, Nigerije i Kameruna. Prošlogodišnja žetva bila je katastrofalna zbog virusa koji napada stabla kakaoa. Ovaj virus se brzo širi i može prepoloviti prinos na plantažama.
Gana je najteže pogođena, s 81% zaraženih plantaža. Virus se širi i u Obali Slonovače, što može uticati na 60% svetske proizvodnje kakaoa. Pored toga, klimatske promene dodatno otežavaju situaciju, jer ekstremne temperature smanjuju kvalitet i količinu kakaoa.
Evropski kupci čokolade već su primorani da plaćaju više, a prosečna cena čokolade u Nemačkoj porasla je za 40% od 2020. godine. Iako su velike kompanije uspele da prenesu troškove na kupce, situacija se pogoršava. Mnoge manje fabrike čokolade su bankrotirale, a proizvođači se suočavaju s ozbiljnim izazovima.
Kopenojr naglašava da je cena kakaoa decenijama bila niska i da se plantažeri suočavaju s dilemom o budućnosti svog posla. On smatra da bi veliki proizvođači čokolade trebali da pomognu plantažerima kako bi se osigurala budućnost ovog sektora. U suprotnom, sledeće generacije bi mogle ostati bez mogućnosti za rad u ovoj industriji.