Fjučersi prirodnog gasa u Evropskoj uniji su u utorak doživeli značajan rast – za čak 18 odsto, prema podacima Londonske interkontinentalne berze (ICE).
Cena gasnih fjučersa za isporuku u julu u čvorištu TTF u Holandiji porasla je na najvišu vrednost u toku dana od skoro 47,6 evra (52,1 dolara) po megavat-satu u domaćinstvima, ili 539,7 dolara za hiljadu kubnih metara.
Analitičari skok pripisuju projektovanom porastu temperatura koje će neizbežno izazvati povećanu potražnju za hlađenjem. Štaviše, australijsko snabdevanje je sve više u opasnosti od prekida, jer se očekuje da će štrajkovi radnika pogoditi tri glavna gasna postrojenja kojima upravljaju Chevron i Voodside Energi. Potencijalni prekidi bi mogli uticati na čak 10% globalnog izvoza tečnog prirodnog gasa (LNG).
Iako kupci iz EU retko kupuju australijski prirodni gas, region bi morao da se takmiči sa azijskim potrošačima za zamenski teret.
„Preliminarni razgovori između sindikata i akcionara LNG projekata nisu rezultirali bilo kakvim iskoracima“, rekao je za Bloomberg Leo Kabouche, LNG analitičar u Energi Aspects u Londonu. „Malo je verovatno da će se potpuno rešenje postići bez pune podrške Offshore alijanse, a nedavne objave sindikata na društvenim mrežama ukazuju da smo još uvek daleko od ovoga.
Dok su zalihe gasa u EU znatno iznad sezonskih normi, region je i dalje podložan potencijalnim kašnjenjima u letnjim planovima održavanja velikih proizvođača, kao što je Norveška.
Cene gasa u EU su u stalnom padu od avgusta 2022. Smanjenje troškova odnosilo se na pune skladišne zalihe i stabilne zalihe LNG-a. Pored toga, region je uspeo da preživi zimu zbog relativno toplog vremena. Od 13. juna, skladišta u EU su navodno bila popunjena 72,8%.