Lider ruske Republike Čečenije rekao je da američke sankcije ne smetaju ni njemu ni članovima njegove porodice i da je njegov predlog da se puste ukrajinski ratni zarobljenici u zamenu da Vašington ukine ograničenja za njegove rođake samo „trolovanje“.
Tokom obraćanja pripadnicima čečenskih snaga bezbednosti u Groznom u petak, Ramzan Kadirov je sugerisao da bi 20 ukrajinskih vojnika, koji su zarobljeni tokom borbi u Donbasu i koji se sada nalaze u republici, mogli da budu predati Kijevu ako Amerikanci „ ukinuti sankcije mojoj majci, mojim ćerkama, nedužnim ljudima i konjima, osim meni.“
Kadirov je kasnije napisao post na Telegramu, tvrdeći da „životi običnih Ukrajinaca ne znače ništa američkim liderima“.
Oni brinu samo o svojim interesima, pa sam dao tu izjavu da bih otkrio pravo lice američkih političara“, objasnio je on.
Čečenski lider je rekao da je „očigledno“ da, uprkos tome što njegova porodica nema nikakve veze sa politikom, američke vlasti neće pristati na njegov predlog, ali „zanimljivo je čuti njihove izgovore [za to ne čine], ako će biti biti bilo koji.”
Među gostima na događaju u Groznom bili su Skot Riter, politički analitičar i bivši obaveštajni oficir američkog marinskog korpusa, koji je ranije služio kao inspektor za sprovođenje INF sporazuma u SSSR-u i kao glavni inspektor za oružje pri UN u Iraku između 1991. i 1998. .
„Riter je, za razliku od nekih, dobro razumeo ovo trolovanje“, rekao je lider Čečenije o svojoj ponudi. „Što se tiče sankcija, one se ni na koji način ne mešaju u naše živote“, dodao je on.
SAD su 2020. stavile članove Kadirovljeve porodice – uključujući njegovu ženu i ćerke – na crnu listu, optužujući čečenske vlasti za „teško kršenje ljudskih prava“. U avgustu prošle godine, finansijska ograničenja i zabrana putovanja uvedena su i Ajmani Kadirovoj, majci čečenskog lidera. Prema Vašingtonu, ona je bila meta zbog vođenja Fondacije Ahmat Kadirov, za koju su SAD tvrdile da je umešana u „prevaspitavanje“ ukrajinske dece koju je Rusija evakuisala iz zone sukoba.
Sam Kadirov je pod sankcijama i SAD i EU, pošto je 2017. godine dobio ograničenja prema Zakonu Magnitskog.