Burkina Faso je izložila civile „nepotrebnom riziku“ tokom napada militanata, kaže grupa za ljudska prava

Burkina Faso je izložila civile „nepotrebnom riziku“ tokom napada militanata, kaže grupa za ljudska prava

Vlada Burkine Faso nepotrebno je izložila civile opasnosti tokom napada militanata ranije ove godine, navodi Human Rights Watch u izveštaju objavljenom u utorak.

U avgustu su borci iz militantne grupe povezane sa Al Kaidom u centralnoj Burkini Faso ubili najmanje 100 seljana, u jednom od najsmrtonosnijih napada ove godine u toj zapadnoafričkoj državi pogođenoj sukobima.

Seljani u komuni Barsalogho, koja je 80 kilometara od glavnog grada Uagadugu, nasilno su pomagali bezbednosnim snagama da iskopaju rovove za zaštitu bezbednosnih ispostava i sela kada su borci iz grupe Džamat Nusrat al-Islam val-Muslimin upali u području i otvorili vatru na njih, navodi se u izveštaju.

Grupa JNIM, koja je preuzela odgovornost za napad, rekla je da su svi meštani sela bili pripadnici milicija povezanih sa Burkinom Faso u svom odgovoru na izveštaj.

Human Rights Vatch je saopštio da je putem video analize i iskaza svedoka potvrdio da su najmanje 133 osobe poginule, uključujući desetine dece, a da je još najmanje 200 povređeno.

„Masakr u Barsalogu je najnoviji primer zločina islamističkih oružanih grupa nad civilima koje je vlada izložila nepotrebnom riziku“, rekla je u izveštaju Ilaria Allegrozzi, viši istraživač Sahela u Human Rights Vatch-u.

Otprilike polovina Burkine Faso je van kontrole vlade jer je zemlja opustošena pojačanim napadima militanata koji okružuju glavni grad. Militanti povezani sa Al Kaidom i grupom Islamska država ubili su hiljade i raselili više od 2 miliona ljudi.

Nasilje je doprinelo dva puča 2022. Ipak, vojna hunta koja je obećala da će okončati napade se borila da to učini, čak i nakon što je tražila nova bezbednosna partnerstva sa Rusijom i drugim zemljama u afričkom regionu Sahel pogođenim sukobima predvođenim huntom.

Oslanjanje vlade na naoružane civilne pomoćnike, poznate kao Dobrovoljci za odbranu domovine, ili VDP, u borbi protiv militanata dovodi civile u veliku opasnost, rekao je Alegrozzi za Asošijeted pres, jer mnogi postaju mete džihadista koji ih optužuju da su pristalice ili čak i članovi VDP-a.

Svedoci citirani u izveštaju rekli su da je vojska Burkine Faso primorala muške stanovnike da kopaju novi deo rovova u blizini sela bez plaćanja, ali da su mnogi odbili strahujući da će biti izloženi napadima. Ali vojnici su ih primoravali da obave posao preteći ih i tukli.

Ministar pravde te zemlje Edasso Rodrigue Baiala je u svom odgovoru Human Rights Vatch-u rekao da je prinudni rad zabranjen zakonom u Burkini Faso i da „svjedočenja prema kojima je vojska prisiljavala stanovništvo da kopa rov nisu dokazana“.